| 070Alexa a întrebat:

Buna TPU vreau si eu niste masti de fata naturale cele mai multe vor primi funda

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BubblesDoubleS a răspuns:

Daca scii masti naturale pentru fata gasesti o goarza. De, duh lene-ai mare poftim:

Masti pentru tenul uscat

Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta;
Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece;
Si pentru ca tenul uscat este predispus mai mult ridurilor decat celelalte tipuri de ten, iata solutia: amesteca o banana pana devine o pasta cremoasa, aplic-o pe fata pentru 15-20 de minute, dupa care indeparteaza masca cu apa calduta urmata de un jet cu apa rece pentru a inchide porii.

Masca cu fructe pentru tenul uscat: striveste cateva capsune si amesteca-le cu smantana proaspata. Aplica pasta pe fata si lasa-o sa actioneze timp de 20-30 de minute.

Masti pentru tenul gras

Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta;
Aplica pe fata o rosie foarte bine coapta, iar dupa 20 de minute o poti indeparta cu apa;
Amesteca doua linguri de tarate cu o lingurita de drojdie, o lingurita de suc de lamaie si o lingura de apa. Maseaza-ti fata cu aceasta pasta in special in zona nasului si a barbiei si evita zona ochilor. Lasa 1-2 minute sa actioneze, dupa care spala cu apa calduta;
Amesteca o jumatate de lamaie cu o jumatate de pahar cu faina de ovaz si un albus de ou batut spuma. Aplica aceasta compozitie pe fata si dupa ce se usuca, indeparteaz-o cu apa calda.

Masti pentru tenul normal

Amesteca o jumatate de pahar cu mustar in 2 linguri de apa, dupa care adauga cateva petale de trandafiri. Aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora si indeparteaz-o cu apa din abundenta.
Aplica pe fata o pasta facuta dintr-un fruct de papaya si indeparteaz-o dupa 20 de minute.
Amesteca intr-un pahar cu lapte batut, zeama a doua lamai verzi si aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora. Indeparteaz-o cu apa rece.
Fa o pasta dintr-o lamaie verde, o jumatate de portocala si un pahar cu lapte batut. Aplica masca pe fata pentru 20 de minute.
Aplica pe fata o pasta cu banana si capsune pentru a conferi tenului tau prospetime.
Amesteca doi morcovi, un galbenus de ou si un pahar cu lapte. Aplica aceasta mixtura pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute.
Inmoaie 10 migdale intr-un pahar cu apa de seara pana dimineata. La cele 10 migdale adauga un pumn de petale de trandafiri si putin camfor. Aplica mixtura pe ten, iar dupa 30 de minute maseaza fata cu mainile ude si indeparteaza pasta cu apa.

Masca tonifianta pentru tenul normal: toaca marunt un castravete mic si amesteca-l cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.

Sfaturi utile inainte de aplicarea unei masti:

Curata bine fata cu o lotiune;
Daca ai tenul uscat, aplica un strat de crema hidratanta inainte de a folosi o masca;
Strange-ti bine parul la spate pentru a nu cadea peste fata;
Aplica masca pe toate suprafata fetei, ocolind insa ochii si buzele;
Nu misca deloc fata dupa aplicarea mastii;
Nu folosi produse de machiaj decat dupa 2-3 ore de la indepartarea mastii.
Daca banii sunt prea putini si nu mai ai resurse pentru a aloca si mastilor pentru fata din comert, asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la a-ti mai ingriji pielea.

Solutia consta in produsele naturale pe care le poti gasi cu usurinta in magazine alimentare, cu bani mai putini, sau pe care chiar le ai deja in casa.

Specialistii recomanda insa sa faci un test inainte, care consta in a aplica amestecul pe partea interioara a antebratului si a astepta cateva ore pentru a vedea daca apare vreo reactie neplacuta. Everydayhealth.com iti arata cateva exemple de masti ce pot fi facute in casa:

Top 10 cele mai simple masti cosmetice naturale

1. Masti lichide

Miere. Pentru un ten uscat, aplica un strat subtire de miere pe fata, lasa-l sa actioneze cateva minute si apoi clateste cu apa calda.

Ulei de masline. Acesta are multe proprietati benefice. De preferat este sa folosesti unul extravirgin.

Miere si ulei de masline. Amesteca doua lingurite de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de miere. Aplica si lasa 10-15 minute. Clateste cu apa calduta.

Iaurtul simplu. Acesta tonifiaza orice tip de ten. Aplica, lasa cateva minute si apoi clateste.

Masti de fata de-a dreptul... delicioase

2. Masca cu ovaz

Amesteca putina faina de ovaz sau cativa fulgi rasniti si adauga apa pana se formeaza o pasta. Da-ti pe fata cu aceasta si, dupa cateva minute, clateste-te.

3. Masca cu seminte de in

Intr-un bol mic amesteca doua lingurite de seminte de in cu putina apa. Semintele se vor umfla in scurt timp, iar apa va incepe sa aiba consistenta unui gel. Da-ti cu acest gel pe fata, lasa-l sa se usuce si apoi spala-te cu apa calduta.

4. Masca cu albus de ou

Bate un albus de ou pana se face spuma si apoi da-ti pe fata cu el. Lasa-l sa se usuce si clateste-te. Albusul are efect relaxant si da stralucire tenului.

5. Masca cu argila naturala

Masti faciale de fructe pentru toate tipurile de ten

Chiar daca se gaseste un pic mai greu, argila naturala este foarte buna pentru indepartarea impuritatilor. Amesteca o lingurita de argila cu putina apa si aplica pe fata. Lasa sa se usuce, iar apoi clateste.
http://www.google.com/......tp?/search

| MiSSyoUNow a răspuns:

Pai:cu miere si lapte.cu miere si vitamina A.cu argila si apa.cu argila si vitamina A.cu lapte si aloe vera.cu zat de la cafea.cu cafea si lapte.cu castraveti si miere.cu castraveti si putin lapte. Poti sa te dai si cu biter suedez.Isi face efectul foarte bine.Ti-l sugerez pe cel de la bano. FUNDA?

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Inaintea aplicarii unei masti, este bine sa pregatesti tenul astfel:
Curata bine fata cu un lapte demachiant si o lotiune tonica;

Prinde bine parul la spate;

Masca se va aplica pe toata suprafata fetei, exceptand ochii si buzele;

Evita miscarea fetei dupa aplicarea mastii;

De asemenea, evita folosirea produselor cosmetice sau de machiaj timp de 2-3 ore dupa indepartarea mastii.

Mastile trebuie folosite o data pe saptamana sau pe luna, in functie de nevoile tenului tau.

Masti hidratante pentru toate tipurile de ten

Masca hidratanta cu miere si lapte
Se amesteca 2 linguri de miere si 2 linguri de lapte si se intinde amestecul pe fata si pe gat. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste cu apa calduta.

Masca hidratanta cu portocala
Foloseste 2 lingurite de zeama de portocala, o lingurita de miere, o lingurita de lapte praf si o fiola de vitamina E. Omogenizeaza si aplica masca obtinuta, pentru un efect de suplete si vitaminizare.

Masca hidratanta cu banana
Foloseste un sfert de banana, un ou (galbenus pentru tenurile uscate si albus pentru tenurile grase), o lingurita cu miere si caimac de lapte. Aceasta masca are efect de revitalizare si este potrivita pentru tenurile afectate de anotimpul rece.

Masca hidratanta cu morcov
Morcovul este bogat in vitamina A si ajuta la refacerea epidermei. Aceasta masca revitalizeaza tenul, il tonifica, inmoaie si catifeleaza pielea. Trebuie dat prin razatoare un morcov si stors printr-un tifon, apoi se sterge fata cu acesta. Este folositor pentru tenuri obosite, lipsite de prospetime. Morcovul mai poate fi amestecat cu caimac de lapte, smantana sau drojdie de bere.

Masca antirid pentru toate tipurile de ten
Se spala cateva frunze de salata si se ysyca, apoi se tin 5 minute in ulei de masline clocotit. Se aplica pe fata cat sunt caldute. Timp de actionare: 15 minute. Clateste cu apa calda si usuca pielea prin tamponare cu un servet uscat.

Masca tonifianta pentru toate tipurile de ten
Amesteca o lingura miere, un albus de ou, o lingura de glicerina si o cana de faina pana se formeza o pasta. Aplica pe gat si pe fata, asteapta 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Masca tonifianta pentru ten normal
Se toaca marunt un castravete mic si se combina cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta rezultata pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.

Masca de mar pentru reducerea porilor
Aceasta masca are un rol important in reducerea porilor, infrumuseteaza pielea si inlatura impuritatile. Se rade o jumatate de mar, dupa ce s-au inlaturat semintele, se combina cu o lingura de miere, se intinde pe fata si se lasa sa actioneze 20 de minute.

Masca cu avocado si miere

Avocado si mierea sunt doua produse naturale foarte hidratante. Avantajul pe care ti-l ofera fructul de avocado este acela ca iti hraneste pielea cu microuleiuri si acizi grasi, fara a lasa totusi urme grase la suprafata. Este o masca ideala pentru ten matur, cu piele uscata si riduri, potrivit beauty.about.com. Foloseste o jumatate dintr-un avocado bine copt si un sfert de ceasca cu miere. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Masca cu banana si vitamina E

O masca intens hidratanta, imbogatita cu un element indispensabil pielii - vitamina E. Ai nevoie de o banana medie sau mare, bine coapta, si de patru capsule de vitamina E.

Vitamina E ajuta la repararea leziunilor minore, in timp ce banana iti energizeaza pielea prin continutul sau bogat in vitamine si minerale. Piseaza foarte bine banana, pana ce obtii o pasta. Spage capsulele de vitamina E si scurge continutul peste pasta de banana. Aplica masca pe fata, evitand zona ochilor. Dupa 10 minute, clateste-te cu apa calduta si usuca-te prin tamponare cu servetele curate.

Masca cu iaurt si castravete

Masca cu iaurt si castravete iti ofera prospetimea la care visezi in zilele firbinti de vara. Ai nevoie de o jumatate de castravete si o lingura cu iaurt.
Adauga castravetele si iaurtul intr-un blender si lasa-le pana ce se formeaza un amestec omogen. Aplica pe fata si lasa sa actioneze timp de 15, 20 de minute. Clateste-te cu apa rece si sterge-te cu un servetel uscat.

Pentru un plus de prospetime si racoare, foloseste iaurt direct de la frigider sau chiar de la congelator. Temperaturile scazute accelereaza circulatia sanguina la nivel local, ceea ce are ca efect o mai buna oxigenare a tenului si, prin urmare, o piele mai sanatoasa.

Masca cu lamaie si rosie

Daca ai tenul gras, aceast tip de masca este exact ce iti trebuie. Acizii din rosie si lamaie actioneaza la nivelul pielii, degresand-o si eliberand porii, aflam de pe wittyliving.com. De asemenea, este o solutie foarte buna pentru atenuarea pistruilor si petelor. Acizii din lamaie au un efect asemanator unui peeling chimic delicat, indepartand celulele moarte de la suprafata pielii.

Ai nevoie de o rosie bine coapta, o lingurita cu zeama de lamaie si o lingurita cu faina de ovaz (gasesti faina de ovaz in magazinele pentru produse naturiste). Amesteca toate ingredientele intr-un blender. Aplica pasta pe fata si lasa sa actioneze timp de 15 minute.

Masca cu argila

Argila este utilizata pentru purificarea interna, dar si externa. Pentru tenul tau, poti face o masca purificatoare din pudra de argila, amestecata cu apa minerala, miere, sucuri sau piureuri din fructe, potrivit site-ului fatfreekitchen.com. Pasta obtinuta ar trebui sa fie suficient de groasa incat sa o poti aplica fara probleme pe fata si decolteu.

Aplica masca pe fata, evitand zona ochilor, si las-o sa se usuce timp de 20 de minute. Foloseste aceasta masca cel putin o data pe saptamana.