| AnaMaria1453 a întrebat:

Buna tuturor. Am vazut pe net ca uleiul de ricin e bun pentru cresterea parului. Eu sunt cam "cheala" acolo la tample si mi-am cumparat o sticluta mica de ulei. Am auzit insa, ca de la el iti cade parul si nu vreau sa risc sa chelesc de tot acolo. E prea insestetic. Deci voi ce parere aveti? Cade parul mai tare? Funda cine imi spune cat sa o tin? Am auzit ca o noapte intreaga dar mi se pare prea mult...

Răspuns Câştigător
| marycroitor a răspuns:

Si eu folosesc ulei de recin(doar ca pentru sprincene si gene). prietenii mei folosesc si pentru cap.
masajul cu ulei de ricin contribuie la cresterea parului, care va fi mai sanatos, mai moale, stralucitor si mai des

Gene mai lungi - Pentru cele care isi doresc gene mai lungi, salvarea este tot uleiul de ricin. Se aplica pe gene in fiecare seara inainte de culcare, iar a doua zi de dimineata se spala cu grjia fata. Dupa circa o luna, vom remarca rezultatele uimitoare. Metoda este testata si o puteti aplica cu incredere. Pentru usurinta, puteti folosi o periute de la o mascara mai veche pentru a aplica uleiul pe gene.

Sprancene netede si lucioasa - Daca aveti probleme cu sprancenele si vi se pare ca acestea sunt cam razlete, raspunsul este tot uleiul de ricin. Acesta poate fi aplicat in fiecare seara, de preferinta tot cu o periuta mai veche pentru rimel, si dimineata trebuie sa avem grija sa ne curatam fata in profunzime. Uleiul de ricin ne va ajuta in maxim o luna sa capatam sprancene mai netede si mai egale.

Probleme de cadere a parului - Pentru cei care au probleme cu caderea parului sau "chelie", uleiul de ricin este o solutie la indeamana. Tratamentul pentru par presupune masarea pielii capului cu ulei de ricin din abundenta inainte de culcare timp de trei zile pe saptamana. Bineinteles, a doua zi pielea capului trebuie bine spalata si clatita.

1 răspuns:
| istoleyourcandy a răspuns:

Pai, eu o tin maxim 4 ore, cel putin o ora. Daca vrei sa nu iti cada parul nu trebuie sa folosesti in exces (maxim de 2 ori pe saptamana- in interval la cel putin 3 zile).