| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mi fac suvite cu albastru de metil sau violet de gentiana. Dati-mi va rog niste instructiuni adica trebuie sa am parul umed inainte de a folosi cele 2 substante? Trebuie sa le dizolv in apa? Dupa ce am terminat cu suvitele trebuie sa ma spal iarasi pe cap? CE sa fac ca sa nu se decoloreze pe perne etc?

7 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Se aplică pe părul uscat, cu ajutorul unei bucăţi de vată îmbibată în soluţie. Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie, şi foloseşti mânuşi de plastic.
Dacă ai părul închis: o să fie nevoie de 2-3 aplicări. După prima, aştepţi să se usuce şi mai dai o dată. Albastrul de metil n-o să se vadă prea strident, iar violetul de genţiană o să iasă mov.
Dacă vrei să le diluezi, foloseşti foarte puţină apă.
Dacă ai părul şaten: 2 aplicări, nuanţa se vede mai bine.
Dacă ai părul cu tente uşor roşcate, albastrul de metil se face verde după a 2-a spălare.
Pe părul blond se vede cel mai bine şi nu necesită diluare. Violetul de genţiană iese roz.
Nu te speli pe cap după ce termini cu şuviţele. Le laşi să se usuce bine. Nu-ţi pătează pernele decât dacă te culci cu el ud.

| meduzza a răspuns:

Nu trebuie sa ai parul umed, nu le diluezi cu apa, daca ai parul ft inchis la culoare nu prea o sa se vada, daca te speli pe cap imediat dupa ti se duce toata culoarea tongue

| sellyz a răspuns:

Trebuie sa le aplici pe par uscat si normal

| GuitarApocalypse a răspuns:

M-am facut si eu cu albastru de metil si violet de gentiana, dar nu tine. Iti recomand sa iti iei de pe un site, unde iti da toate instreuctiunile si este si ieftin:
1. http://www.bestial.ro/magazin-473-vopsea_semipermanenta_de_par.html
2. http://www.bestial.ro/magazin-474-spray_colorat_de_par.html

eu cu astea mi le-am facut si a fost super :)

| Sweet_EMe_1981 a răspuns:

Buna! mi-am facut si eu sufite cu albastru de metil(mi-a venit asa o idee...)si a tinut cam 2 zile...se vede dragut, dar nu tine!

| Nicolescu_Valentina_1999 a răspuns:

Si eu mi-am facut suvite cu Albastru de metil..Si mie una imi place mult; eu am parul saten inchis si mi-a iesit albastru. Foarte frumoasa culoarea..acum depinde daca substanta este mai tare dupa prima spalare ti se face parul verde si dupa aceea dupa cateva spalari se ia dar daca substanta este mai,, moale'' sa zic asa daca te speli se ia deja de la a 2 spalare...pe parul uscat se aplica de cate ori doresti pentru mine o data este de ajuns se vede foarte bine.big grin sper ca te-am ajutat.puppy dog eyes

| Alexandra_Oana_1994 a răspuns:

Si eu mi-am facut vara trecuta. Si cu el diluat in apa (mi-am facut tot parul) dar si nediluat ma tinea 1 saptamana sau mai mult. Se ducea la 3-4 sapalari. Singurul lucru urat e ca pateaza tor: perna, plapuma, hainele, dar e okey.