| Ana2333 a întrebat:

Bună ziua! Are cineva idee daca pot face lentile cu dioptrii pe o rama de plastic oarecare (cumpărată din magazin doar pentru filtrul PC ). Îmi place foarte mult rama și nu cred că voi găsi rama asemănătoare cu cea pe care o am și pe lângă asta voi fi scutită de costul unei rame.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, se poate, o prietena de-a mea a procedeaza asa de multi ani, alege rama de unde doreste si apoi lentilele prescrise de medic vor fi montate pe aceasta. Daca te referi la reutilizarea ramei pe care o porti de multi ani, e posibil sa apara probleme, in sensul in care poate crapa, fiind din plastic.O rama de metal este mult mai pretabila pentru reutilizare, asa mi s-a spus in diverse magazine si asa mi s-a dovedit de-a lungul anilor (am o rama de metal de vreo 6 ani, lentilele au fost schimbate cu succes de vreo 3 ori, iar pe cea dinainte am folosit-o 10 ani).

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine sa mergi la un centru care se ocupă cu asa ceva si intrebi.
Aici parerile sunt diferite.

| adryang78 a răspuns:

Da, bineînțeles. Se pot face lentile pe orice formă de rame.

| lucasstefan a răspuns:

Da, se pot face lentile. Nu contează rama