| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai bun "leac" pentru varfurile despicate?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Sa le tai. Nu mori pentru un cm taiat din par si asa va arata si mai bine.

9 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Eu folosesc de la Yves Roche phytum actif nutrition sos pointes abimees, asa scrie pe flacon, acum m-am uitathappy E destul de scump, 45 ron doar 50 ml, dar e f bun si e pentru varfuri despicate, dupa o saptamana am scapat aproape complet. De asemenea mai este si de la Gliss un ser foarte bun anti-split-ends. Si ala e bun happy

| JeSa a răspuns:

E bine totusi sa se tunda din par din cand in cand si ca o remediere ar fi indicat sa se foloseasca cate o masca de par sau chiar un balsam pentru indreptarea, regenerarea firelor despicate.Iti recomand sa te uiti un pic si aici, sper sa te ajute cu ceva :
http://www.eva.ro/......-1101.html
Succes!

| anad a răspuns:

Tratamentul cu ulei de ricin ar fi o solutie de ameliorare. Pun si un link cu tratamente naturiste. Poate va fi de folos http://www.codrosu.ro/......eteriorat/

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Să le tai periodic, cam o dată pe lună.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Scurteaza din firele de par happy

| Ana_6509 a răspuns:

Exact, foarfeca!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Foarfeca.

| Mamamare a răspuns:

Sunt si sampoane, dar cel imi bine este ca tot la 3-4 luni sa-ti tai un pic din varfuri, este foarte bine pentru parul tau daca o sa tot tai cate un pic din el, din cate stiu eu.happy

| n a răspuns:

Buna. In primul rand trebuie sa stii ca varfurile despicate nu prea se pot " repara ". Deci, trebuie sa tai in jur de 3 cm din par. Ca sa previi despicarea lor pe viitor, iti recomand sa folosesti dupa spalare un balsam. Daca ai parul gras, va trebui sa nu aplici balsamul la radacina, ci sa insisti pe varfuri. Daca ai un par normal sau uscat, poti aplica balsamul pe toata suprafata parului. Daca doresti sa ai un par sanatos, ar fi indicat sa folosesti masti de par, iar daca se poate, acestea sa fie naturale, preparate de tine. Gasesti o gramada de sfaturi pe net in legatura cu mastile naturale. In caz ca timpul nu iti permite, le achizitionezi. Aaa, si by the way, foloseste o perie cu dintii de lemn si nu peria parul cand acesta este umed. Nu uita sa te descalcesti inainte sa te speli pe cap!
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking