| cornculapte a întrebat:

Care e diferenta dintre o crema de maini si una de fata? Ar avea vreun efect secundar sa te dai cu o crema de maini pe fata sau invers? Nu pot sa inteleg de ce se fac 100 de creme pentru fiecare portiune de piele.

6 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Sa nu faci niciodata greseala IMENSA sa te dai cu crema de maini pe fata. Sa iti spun ce mi s-a intamplat : mi s-au terminat deodata toate demachiantele din casa... si m-am trezit intr-o seara ca nu am cu ce sa ma demachiez - si eu nu suport sa ma culc machiata - asa ca am zis sa ma demachiez in seara asta cu crema de maini - am crezut ca nu se poate intampla nimic; si a2a zi dimineata am avut o supriza! pielea de pe fata era toata cu pete rosii si fata mi se cojea! intr-o saptamana de abia mi s-a mai calmat fata! sad

| cretzufinish a răspuns:

E in functie de tipul de piele, asa cum nu poti comapara pielea picioarelor cu tenul. In plus, anumite substante sunt daunatoare si de aceea nu se recomanda decat utilizarea precisa a cremei.

| candy_2919 a răspuns:

Eu de obicei asa fac... si am o fata foarte fina... deocamdatalaughing:X

| und3c3ive a răspuns:

Corpul, fiind acoperit cu imbracaminte, nu este supus direct factorilor de mediu (agentilor externi) astfel ca un produs cosmetic pentru corp, are drept scop prevenirea deshidratarii pielii si pastrarea aciditatii normale. In acest scop se pot folosi creme simple pe baza de vaselina, lanolina, ceara sau lapte cosmetic, care se aplica masand corpul. In felul acesta se realizeaza si o activare a circulatiei sanguine.

Fata, fiind expusa direct factorilor externi, produsul cosmetic va trebui sa raspunda diferitelor necesitati: sa fie nutritiva, hidratanta, protector, antisolar. Varietatea cremelor este foarte mare, existand creme de demachat, creme pentru machiaj, creme grase, creme vitaminate, creme hranitoare, creme de albire etc.

| shortcake a răspuns:

Daca te dai pe maini cu o crema de fata nu cred ca risti nimic, dar invers, depinde de crema. Asa cum au zis si ceilalti, pielea tenului este mai sensibila decat mainile, deci necesita ingrijire speciala.

| cosmic_ray a răspuns:

Pai in primul rand crema de maini contine glicerina. daca te dai cu o crema de maini al carei ingredient de baza e glicerina pe fata s-ar putea sa ti se ingrase tenul si sa aiba aspect uleios.
dar daca te dai cu o crema de fata pe maini ai sa vezi ca nu ai senzatia aia de maini unsuroase.si ca intra in piele mai repede.
deci e o diferenta.