| L._Cristina_Maria_2003 a întrebat:

Care e diferenta intre apa micelara si lotiunea tonica?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa micelara curata ultimele urme de machiaj de pe ten (dupa apa micelara oricum trebuie sa folosesti un gel de fata ca sa ramana tenul perfect curat -apa micelara se limpezeste de pe ten mereu, contine agenti de curatare si fix pe aia nu vrei sa ii ai pe fata ).

Termenul de lotiune tonica e unul general, o lotiune tonica poate sa faca diferite chestii in functie de ingredientele pe care le contine. Poate sa fie un hidratant usor pentru ten, poate sa aduca un aport de ingrediente benefice precum antioxidanti, poate reduce inflamatia, poate sa fie un exfoliant chimic sau doar apa cu mult alcool si cateva ingrediente care sunt foarte promovate in ultimul timp si lumea le cauta. In functie de lista de ingrediente el te poate ajuta sau iti poate face mai mult rau tenului.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa micelara deschide porii și de obicei loțiunea tonica închide porii.

| nenneta a răspuns:

Salut!

Cele doua au functii diferite. Apa micelară este un produs de curatare, pe cand apa tonica este folosita in special pentru netezirea si tonifierea pielii.

De obicei apa micelara e folosita des la demachiere, nu doar la o simpla curatare de rutina a fetei.

| luizavintila a răspuns:

Buna!

Deja s-a spus, una la curatare, una la tonifiere, insa ceea ce pot sa adaug este ca apa tonica este ce care daca inchide porii te protejeaza cat de cat de poluatii din mediul incjurator, de impuritatile ce pot intra in piele.