| adeana a întrebat:

Ce metode folositi pentru a evita iritarea aparuta dupa epilarea cu ceara a zonelor sensibile, cum ar fi mustata?

Dupa fiecare epilare (merg la salon la cineva care se pricepe), cu toate ca ma dau cu gel/crema de dupa, ma irit ingrozitor. imi apar niste bubite mici / cosuri, care trec in aprox. 1 saptamana. Posibil sa apara reactia asta din cauza caldurii si ca transpir mult?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Incearca sa nu-ti mai epilezi mustata, mai bine la 2 - 3 zile curati-o cu penseta fir cu fir, este mai bine asa. Cumpara-ti o oglinda care sa-ti mareasca imaginea fetei...nu-mi amintesc acum cum se numeste exact...si vei vedea mai usor firul de par. Iti spun sigur ca va fi mai bine si economisesti si bani... dupa ce ai scapat de par, tamponeaza-te/sterge-te cu infuzie de musetel si dupa uscare fa-ti un masaj/miscari circulare foarte fine, altfel pielea se intinde si in timp se zbarceste si foarte repede/ cu un unguent cicatrizant/produs natural/ facut din Tataneasa, Sunatoare, Musetel, Galbenele...gasesti la un magazin cu plante medicinale. Incearca, acesta este sfatul meu.

8 răspunsuri:
| LORY a răspuns:

Da e posibil sa apara si din cauza caldurii/a transpiratiei (mie as mi se intampla pe picioare). Daca spui ca mergi la salon, cere niste sfaturi acolo, sigur te pot ajuta happy

| ioanabanana a răspuns:

Eu folosesc o masca calmanta pe baza de azulena. intreaba la salon unde mergi. ar trebui sa stie de asa ceva. daca nu cauta pe net. pe mine ma ajuta: scap de roseata si iritatii

| bruno9432 a răspuns:

Un spray cu apa termala. Se gaseste la farmacie. Iti recomanda epilarea totala cu laser, intre 3-5 ani nu mai ai nici o grija. dupa aceea parul se reface dar este foarte fin.

| Marry:X a răspuns:

Buna. hai sa iti zic ce am citit intr-un ziar de specialitate... cica atunci cand iti depilezi mustata dupa sa dai cu urina...hee hee nu primul jet care curge ci acela din mijlochee hee. jur ca asa am citithee hee( sper sa nu razi de raspunsul meu si sper sa iti fie de folos) eu nu folosesc, ca nu am mustata, dar asa am citit acum nu stiuhee hee. te pup. ceau:*:*:*

| christabell a răspuns:

Unguent hidrocortizon sau Nidoflor imediat dupa epilare, reduc roseata si previn aparitia bubitelor mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Folosește pudra de talc mentolată după ce ai aplicat o cremă antiseptică și care închide porii.
Lenjeria intimă să fie mereu numai din bumbac 100%, ai pielea uscată și foarte sensibilă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste after shave tongue

| jolly a răspuns:

Apa termala sau ceai de musetel!