| Violetta69 a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care incep sa se machieze de la 15-16 ani? Adica, vi se pare normal? Credeti ca putin fond de ten acolo duce la aparitia ridurilor premature? Fond de ten pus direct, fara a fi hidratat tenul si alte chestii. Funda.

10 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Machiază-te. E normal. Eşti fată tânără.
Vezi să nu fie urât-vulgar machiajul. În rest succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde foarte mult de texura pielii fiecaruia(de ex unele fac riduri chiar daca nu se machiaza niciodata-si ma refer la fetele tinere) dar mai ales de PRODUSUL-ELE pe care le folosesc.
Unele produse folosite zilnic afecteaza pielea ridand-o indiferent daca utilizezi sau nu creme pentru hidratare, masti etc... deci produse de CORECTARE-ca sa le spunem asa.
Un lucru fff FOARTE important este demachierea inainte de culcare-asta presupune inlaturarea fondului de ten cu un buretel demachiant pe care apici o solutie demachianta(eu de exempu folosesc Garnier Essential de struguri-e foarte bun si are un miros placut).

| Kriss96 a răspuns:

Cele mai multe nu se dau cu crema inainte si asta nu e bine. Dar nu din punct de vedere al imbatranirii premature. Eu cred ca machiajul imbatraneste totusi pielea. Si poate la 16 nu se vede, dar la 40 sigur se va vedea daca nu folosesti metode din alea de-ale vedetelor. Nu ca alea nu ar fi machiate la greu ca sa arate cu 10 ani mai tinere.

| Laura927 a răspuns:

Nu nu aduce la riduri premature ( depinde si de pielea fiecărui )
Oricum nu este ft drăguț ca o fata inocenta sa aibă o tona de fond de ten, e okay acolo cat sa acopere niște chestiute daca le ai pe fata.
Daca ai fata fara cosuri, acnee, etc. nu vad de ce ai folosi fondul de ten.
Puțin rimel acolo si un luciu de buze e îndeajuns încât sa te simti " aranjata" pentru vârsta de 15 ani happy

Răspuns utilizator avertizat
| navinia a răspuns:

E normal daca vrei sa fi frumoasa!winking

| dimdem a răspuns:

Cred ca e perfect normal sa te machiezi la 15-16 ani, dar in niciun caz mult. Abia atunci ar trebui sa incepi, si ar trebui sa incepi cu putin, nimic prea strident sau prea mult etc. Dupa parerea mea, machiajele care fac mai mult decat sa corecteze sau sa evidentieze, adica cele care ba mai dau si o culoare mai mult decat pala ochilor, ba mai implica si ruj sau creion de ochi etc. ar trebui sa inceapa abia dupa 17-18. In plus, mai mult nu i-ar face bine tenului tau inca in dezvoltare si probabil inca cu acnee, oricum. Deci eu consider ca e perfect normal, dar sa fie mai putin.

| Di7 a răspuns:

laughing eu am 12 fac 13 si deja ma machez. stiu ca nu e bine dar nu folosesc fond de ten ca nu cumva sa imi stric tenul. nu cred ca nici pe la 15 16 ani ar fi bine mai degraba pe la 17-18 ani. Funda?

| crazypretty a răspuns:

E normal sa te machiezi dar daca ai probleme cu acneea mai bine nu si da e bine sa folosesti o baza de machiaj in functie de ten deoarece se asaza mai frumos fondul de ten

| HappyEyes a răspuns:

Eu zic ca ocazional, la niste evenimente importante poti sa te dai cu un rimel, cu fard de pleoape sau cu un creion dar nu zilnic cum vad fete si de 13 ani care sunt machiate pana la urechi. Dar putin fond de ten nu ar stica daca te-ai demachia seara, inainte de culcare, poti sa-ti cumperi un fond de ten care si protejeaza pielea de soare sau de frig.