| Helena2011 a întrebat:

Ce parere aveti despre tratamentul cu henna pentru par? happy
As vrea sa il fac si eu. dar mi-am decolorat parul acum o luna si ceva si nu stiu daca va merge... :\
Dau fundita celui mai buna raspuns! :*

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Cam rişti cu henna pe părul vopsit sau decolorat. Şi nici nu am încredere că va avea vreun efect. Mai bine renunţă la idee, şi mergi pe măştile de păr făcute în casă (ou, ulei de măsline etc).

1 răspuns:
| dreamnow a răspuns:

In primul rand, nu te lasa pacalita de produsele pe baza de henna, amestecate cu henna, inspirate de henna! Pulberea trebuie achizitionata in stare naturala. In caz contrar, risti sa iti deteriorezi parul. Daca produsul nu este natural, iti poti imbacsi parul, va deveni uscat, casant si se va rupe.

Spre deosebire de vopseaua obisnuita, parul tau trebuie sa fie foarte curat atunci cand aplici henna. Prin urmare, spala-te pe cap si usuca-te.

Pune pudra intr-un recipient, de preferinta din ceramica si pune apa pana cand obtii o pasta de consistenta smantanei. Uneori, in functie de indicatiile specifice, poate fi necesar sa adaugi un lichid usor acid, cum ar fi zeama de lamaie sau otet.

Pasta se aplica deci pe parul curat si se infasoara capul foarte bine cu o folie transparenta si tine-l asa cateva ore, preferabil intre 3 si 6. Tine cont ca substanta pateaza foarte tare hainele, covorul sau prosoapele.

Pentru a evita petele neplacute de pe piele, da-te pe frunte si pe langa urechi cu un strat consistent de crema sau de ulei care se va indeparta apoi foarte usor cu o discheta demachianta.
Daca vrei sa te vopsesti roscat atunci incearca Syoss oleo intense sau Garnier Olia. Ambele sunt fara amoniac si sunt foarte buna (tin mult, nu se deterioareaza si nu cade parul).