| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar putea intampla daca sun la Protectia Copilului? Exista posibilitatea sa fiu dusa intr-un centru de plasament?(atat eu cat si fratele meu) Nu vreau sa ma despart de persoanele de care sunt atat de atasata:colegi, prieteni, etc. Puteti arunca o privire peste celelalte intrebari ale mele pentru a vedea situatia din familia mea.
Multumesc pentru sfaturi!

2 răspunsuri:
| florin08 a răspuns:

Da se poate intampla si asta. Sfatul meu e sa rezisti in continuare si cand te faci suficient de mare cat sa iesi pe picioarele tale atuncea poti sa pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eva draga, protectia copilului nu poate interveni decat daca viata ori integritatea ta si a altor copii din familie este in pericol.
Doar politia poate sa intervina, aceasta are insa nevoie de plangere din partea mamei tale, o plangere prin care sa explice daca este agresata verbal ori fizic si ulterior si protectia copilului daca se dovedeste ca la certurile respective au asistat si minori.
Tot ce poate face din pacate politia, in urma plangerii, este sa-l amendeze pe tatal tau care chiar daca nu plateste amenda, ai vine la impozite si taxe unde sigur trebuie s-o plateasca altfel o sa fie executat silit, i se face poprire pe salariu ori i se executa alte bunuri ce pot acoperi amenda, insa si aici unele legi sunt de rahat iar ulterior pot exista repercusiuni asupra ta ori mamei tale.
De altfel, poate lua in sir amenzi pentru tulburarea linistii publice si poate daca se dovedeste acuzatia de agresare fizica fata de mama ta si alte amenzi, insa tot nu se vor rezolva problemele decat in situatia in care mama ta decide sa locuiasca separat de tatal tau, copii ajung in ingrijirea unui parinte in urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile de incredintare spre crestere si educare.
Daca in cazul tau, consideri ca integritatea fizica, psihica, sanatatea si viata iti este pusa in pericol, a ta ori a celor altor copii din familie, poti cere gratis ajutor la telefonul copilului, oricand si la orice ora 116 111.
In principiu acestia incearca integrarea minorilor altor membrii ai familiei care-si asuma rapsunderea cresterii si educarii, masura de plasament se face doar in cazuri de urgenta, si poti merge la aceeasi scoala in continuare, nu vor restrictiona accesul catre scoala sub nici-o forma.

Presupun ca singura motivatia care o retine pe mama ta sa nu faca plangere, este dependenta materiala fata de tatal tau, nu mai are alt loc unde sa locuiasca, apoi in urma multor agresari a intrat o teama in ea fata de tatal tau si temerea ca autoritatiile nu o vor putea ajuta si nu-i poate oferi protectie, astea sunt cauze principale pentru care astfel de spete familiale nu ajung pe masa autoritatilor care trebuie sa ia masuri.
In aceeasi ordine de idei, sa stii ca politia are voie fara mandat in orice clipa sa patrunda fortat in locuinta voastra daca orice persoana este abuzata si striga dupa ajutor, in acest caz politistul trebuie sa auda personal ci nu din auzite, astfel legea ai confera dreptul sa a patrunde in locuinta pentru a indeparta orice pericol imediat ce nu sufera amanare fata una ori mai multe persoane.
Ai totusi varianta telefonului specificat mai sus unde explici cu poti tu, fara sa te grabesti, si ulterior primesti sfaturi avizate dar si ajutor, nu exista ora, poti apela oricand, la capatul firului sunt oameni care stiu ce trebuie sa faca, indrazneste doar sa ceri ajutor.
Ai si varianta in care poti discuta liber cu psihologul scolii, acesta este obligat prin lege sa-ti pastreze confidentialitatea fata de colegii de clasa ori profesori.