| snoopy_5277 a întrebat:

Ce sa fac? am o problema cu parul, mi se ingrasa foarte repede si trebuie sa mi-l spla zilnic. Ajutati-ma cu vreun sfat ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Cand ti se ingrasa, nu trebuie sa ti-l speli zilnic, pentru ca accentuezi secretarea sebumului, cel vinovat de ingrasarea podoabei capilare. In primul rand, o alimentatie saraca in grasimi, sampoane mai putin agresive si impotriva ingrasarii dar mai ales, trebuie sa folosesti balsamul de par.Foarte bun pe vremuri era otetul, o lingura in 5 l de apa. Mergi la dermatolog, si uita-te pe metodele naturiste ( ieftine, bune si naturale )

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu te mai spala atat de des pe cap.Acest lucru face ca parul sa se ingrase atat de repede. Fa un efort de vointa si spala-te din ce in ce mai rar pana ajungi 5-6 zile.In felul acesta glandele sebacee de pe scalp nu se mai grabesc sa se refaca dupa ce tu le speli si le golesti, atat de repede. Fa treaba asta treptat, itai o luna te speli la 2 zile, apoi la 3, samd. Cu vionta si tenacitate vei reusi.Este o chestiune de durata si de echilibru. O data acest echilibru obtinut, nu te mai abati de la el.Chiar daca faci baie zilnic, parul nu-l speli decat la 5-6 zile, sau la ce perioada crezi tu ca este bine.Sapunul de casa te rog sa nu-l iei in considerare, fiind facut cu multa soda caustica, si va afecta scalpul.

| Sara2 a răspuns:

Si mie mi se ingrasa, trebuie spalat la 3 zile, (cu cat te speli mai des cu atat se ingrasa mai repede) si foloseste un sampon pentru par gras si zeama de lamaie la radacina (eu folosesc head and shoulders citrus fresh) m-am spalat odata cu samponul altcuiva ( wash and go) si a 2 zi parca era nespalat de 1 luna straight face

| Melody a răspuns:

O varianta ar fi pudra de talc. Absoarbe o parte din sebum. Aplici la radacina firelor de par pudra de talc si apoi masezi usor, cu miscari circulare scalpul. Dupa doua minute piepteni parul, tinand capul in jos. Continui periajul pana cand pudra este absorbita de uleiul de pe par. Vei observa cum parul isi va recapata stralucirea in doar cateva secunde. De asemenea... poti masa radacina parului cu o lotiune obtinuta din amestecul unei cescute de apa cu o treime otet de mere si doua treimi zeama de lamaie. La o jumatate de ora dupa aplicarea acestei lotiuni clatesti bine parul cu apa calduta. Vei observa diferenta.
In timp ce te samponezi nu freca prea mult pielea capului. Altminteri risti ca parul sa devina si mai gras deoarece actiunea de frecare stimuleaza secretarea grasimilor.

| problematic a răspuns:

Nu-ti mai pune mana in par si spala-l cu otet.

| Aniela2777 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, nu stiu ce sa ma fac, mama tot zice sa ma spal cu sapun de casa, cu frunze de nuc, cu urzici, cu otet, si din asteastraight face

| Diana7383 a răspuns:

Spalate pe cap

| anyska a răspuns:

Splate si cu sampon special, daca este prea lung tunde-te si incearca sa nu umbli cu mana prin par mai deloc! Si nu-l lasa prea mult timp mai ales pe unde este praf ( strada sau asa. )