| veronica_sanciuc a întrebat:

Ce sa fac sa ma mentin in forma? Nu am neaparat nevoie sa slabesc, cat vreau sa nu ma mai ingras... daca se poate sa imi dati recomandari sanatoase, ar fi perfect!

Răspuns Câştigător
| cristea_gabi a răspuns:

Daca nu vrei sa slabesti, atunci ai grija sa mananci alimente sanatoase, in proportiile recomandate de nutritionisti (10% carne, 20% peste& lactate, 30% carbohidrati cu ardere lenta; 40% fructe si legume proaspete). De asemenea, dormi cat trebuie, fa putin sport si nu te culca pe-o ureche!

5 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Mananca regulat si putin, de 3-5 ori pe zi dar nu mai tarziu de 19, cel putin 5 portii de fructe (intre mese de preferat pentru ca dupa fermenteaza), mai putine prajeli, dulciuri alcool, bauturi carbogazoase, mai multe lactate, bea 2 l de apa pe zi si bineinteles putina miscare( plimbari, jogging, chiar si urcatul scarilor).

| bravd a răspuns:

In primul rand trebuie sa afli ce alimente sunt bune pentru tine. Ar fi bine sa eviti mancarea fast-food, dulciurile in exces, grasimile. Dar nu evita carnea ea iti a enerie. Incearca sa eviti si cartofii. Bea multa apa, mananca fructe si lactate si ai grija sa mananci regulat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand mult sport.

| anghel_natalia a răspuns:

Te sfatuiesc sa ai grija ce mananci - fereste-te de grasimi, dulciuri, fainoase, prajeli. De asemenea, fa orice forma de miscare si nu manca seara! Succes!

| ayyanna a răspuns:

Ai grija CE mananci ( fara grasimi, dulciuri), CAT mananci
( sa nu simti ca iti plesneste burta) CAND mananci (nu dupa ora 19 si noaptea) si mai fa ceva sport, macar mers pe jos zilnic 30 min...ideal ar fi aerobic si jogging (exclus iarna)...vei avea rezultate neasteptate...SUCCES!