| Darkness1 a întrebat:

Ce sa folosesc ca sa scap de punctele negre?

Răspuns Câştigător
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

-du-te la cosmeticiana
-fierbe apa intr-un vas mai larg, cat sa-ti incapa fata, pune niste ulei de levantica/musetel, si acopera-ti capul cu-n prosop, stai deasupra aburilor aproximativ 10-15 min [ cat de mult poti suprota]. pune niste vata pe unghie, si stoarce cu atentie
-cumpara plasturi de la farmacie anti puncte negre
-cumpara o crema de galbenele cu vitamina E, aplica de mai multe ori pe zi in locul respectiv.
-prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic
-Lotiunile cu suc de castraveti. Pentru prepararea lor ai nevoie de cativa castraveti mari si alcool rafinat. Castravetii se curata de coaja si se storc bine, dupa care sucul obtinut este filtrat printr-o sita sau tifon si se adauga la urma alcoolul (200-250 ml). Lotiunea se lasa o zi in repaus si se depune un sediment. Acesta nu se foloseste, se preia doar sucul
-se amesteca o lingura de suc de lamaie cu o lingurita de lapte crud
-cremele cu AHA si BHA inchid porii si previn reaparitia punctelor negre. aplicate strict in zonele cu probleme si asociate cu o crema hidratanta (care sa fie "non- oil") aceste creme dau rezultate foarte bune

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Va aduc aici cateva retete usor de preparat acasa cu care sa puteti lupta in aceasta batalie impotriva punctelor negre.

Miere
Incalziti putina piere si aplicati-o calda pe zonele cu probleme. Lasati cca. 10-15min apoi clatiti. Se stie ca mierea este un foarte bun dezinfectant si ca ajuta la tratarea cosurilor si punctelor negre.

Bicarbonat alimentar si apa
Amestecati trei lingurite de bicarbonat alimentar cu trei linguri de apa si frecati fata cu acest amestec. Clatiti. PUnctele negre vor iesi mult mai usor si se vor vindeca mult mai repede.

Suc de lamaie
Aplicati de 3-4 ori pe zi suc de maie natural direct pe zona cu probleme. Sucul de lamaie este astringent si puternic dezinfectant si combate punctele negre.

Cartof
Aplicati felii subtiri de cartofi in zonele cu probleme de mai multe ori pe zi. Etse un remediu eficace si impotriva ridurilor subtiri.

Pentru a preveni aparitia punctelor negre incercati sa:
- va spalati de doua ori pe zi pe fata cu o lotiune de curatare fara uleiuri
- bucurati-va de soare si expuneti-va un pic tenul la aer
- daca aveti parul gras nu il tineti pe fata

Sursa: http://www.beautyface.ro/......negre.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei puncte albe si le pui deasupra laughing

| ElGreco88 a răspuns:

Aloe vera! Este o planta cu un gel in continutul ei antiacneic si este naturala 100%, nu ca toate cremele pline de chimicale etc! foarte buna! bft

| Loreleiiii a răspuns:

Fa o masca. Ia un albus de ou si bate-l pana se face spuma, iar apoi pune o lingura de malai. Amesteca-le si poti sa te dai pe fata. Asteapta pana se usuca si spala-te cu apa calduta.
Sau este o solutie foarte buna la Avon pe care trebuie sa o folosesti zilnic, dar se vad rezultatele ^^.