| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificatie are numele Ana Maria?
Vi se pare un nume frumos?
Funda!
P. S:SCUZE CATEGORIAwinking

Răspuns Câştigător
| SabinaRsT a răspuns:

Este un nume foarte frumos! Maria semnifica bunatate jertfa daruire.

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred ca are nici o semnificatie, si mi se pare un nume groaznic oribil care il are toata lumea [ inclusiv eu]

| Coryyyyy a răspuns:

ANA [ebraica] channah = favoare, mila
MARIA [ebraica] mare de amaraciune, [egipteana] iubit
ANAMARIA Combinatie a numelor Ana si Maria.

| Tania_9268 a răspuns:

ANA - Acest nume este folosit in Anglia, Grecia, Italia, Spania, Hawai, Serbia, Croatia, Bulgaria si Romania. Sursa este Channah, un nume evreiesc care inseamna "gratia favorita." Ana e numa de sfant provenit de la Sfanta Ana.

MARIA-Acest nume de fata si de baiat este folosit in germana, olandeza, engleza, greaca, italiana, franceza, portugheza, spaniola, ungara, rusa, romana, poloneza, sarba, croata, ceha, bulgara, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Dorinta de a avea un copil". Maria este nume de sfant care ii apartine Maicii Maria (mama lui Iisus)

| Holocause a răspuns:

Da este un nume foarte frumos, si pe mine ma cheama Ana dar nu Maria pe mine ma cheama Irina(desi as fi vrut Maria)

| Flöricicä a răspuns:

Daaalove struck Mie mi se pare extrem de frumos(cred ca se intelege ca asa ma numesclaughing )Nu sunt sigura daca are o semnificatie dar stiu ca mama lui Iisus a fost Mariahappysi Ana e tot legat de asta dar nu prea mai stiubig grinbig grinbig grinbig grin

| Anentykkk a răspuns:

Si pe mine ma cheama Ana Maria si e un nume super frumos

| pokemonfan2000 a răspuns:

Ana-Maria =Ana - "gratia favorita", Miryam "copil dorit"

| mihaela_6858 a răspuns:

Intalnit adesea si in forma Anamaria, numele poate fi considerat o combinatie a celor doua nume ana si maria avand semnificatia de atractie preferata si ceva deosebit si frumos happy please funda love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Uite ce semnifica numele tau:Ana - "gratia favorita", Miryam "copil dorit".
Desigur ca ai un nume frumos! Mie una imi placa!:X:X:X! Am spus ca este un nume frumos(ceea ce este adevarat)dar n-am sous-o ca sa iau funda!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este frumos acest nume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult la toti, v-am dat Folositor la totiwinking! kisskiss

| manke a răspuns:

F frumos, vezi aici semnificatia si caracterul: http://www.prenumelepotrivit.ro/

| ginadr a răspuns:

Nume frumos ana maria

| julius a răspuns:

Ambele nume Ana si Maria sunt foarte vechi, provenind din ebraica (Hannah, Mariam) si preluate de crestini. Personaje celebre din biblie si vechiul testament poarta aceste nume, uite linkuri pentru a citi semnificatia detaliata a acestor nume : Maria - http://www.interpretare-nume.ro/Maria.html si Ana - http://www.interpretare-nume.ro/Ana.html

| ilonik a răspuns:

Http://www.eva.ro/......5321.html; poti folosi acest site o sa ti fie de mare ajutor.Ai un nume foarte frumos, un nume de printesa.Eu ma numesc Ilona-Daniela.

| lady_5441 a răspuns:

Da numele este foarte frumos
Ana inseamna gratia favorita si Maria inseamna dorinta de a avea un copil
Sper ca te-am ajutat
Funda :-d

| lady_5441 a răspuns:

Este un nume frumos. Ana inseamna gratia favorita, iar Maria inseamna dorinta de a avea un copil. Sper ca te-am ajutat
Funda :-d

| Na_An_1998 a răspuns:

Ai un nume deosebit de frumos si pe mine ma cheama la fel si inseamna gratia favorita :*