| mirceavantu a întrebat:

Ce tip de sapun sa folosesc daca am pielea foarte uscata?

14 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Nu iti recomand decat un sapun bun, cu crema, intreaba la farmacie ce ti se potriveste. Pe fata sa nu te speli niciodata cu sapun.
Foloseste apoi o crema de corp si de fata hidratanta puternic. Ajuta mult.
Bea apa multa in fiecare zi.

| Sara2 a răspuns:

Daca nu bei apa poti sa folosesti cel mai bun sapun si multa crema ca tot cu pielea uscata ramai bea 2 l de apa pe zi

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Evident, unul cu mare continut de crema! Dove, sau oricare de calitate, pe care scrie "cream"... Dar si hidrateaza-te corespunzator!

| sweet moon a răspuns:

Dove

| string a răspuns:

Nici unul. Sau cel putin eu nu as folosi un sapun, nici cu crema nici fara. Dar as face altceva:
- as regla consumul de apa, minim 3 litri / zi, fara sa iei in calcul cafeaua, sucul, berea sau ceaiul.
- ce se utilizeaza la copii merge si la adulti ( testat pe propria piele): baie in apa cu un pic de sare sau bicarbonat ( alternativ), dupa ce te-ai murat bine, freci pielea cu ulei de masline + malai. Dupa ce te clatesti de malai, chiar pe pielea uda mai dai o data cu putin ulei de masline. Lasi sa intre in piele cat se usuca apa, apoi stergi pielea. Super peeling, nu ramane miros, pielea respira.
Testeaza vreo saptamana sa vezi cum se face pielea! Nu te incrunta la ideea de ulei de masline ca m-am incruntat eu pentru toti; dar tot am avut curiozitatea sa incerc. Acum a devenit obisnuinta. ok. trebuie' sa-mi caut sa cumpar uleiul de la importator big grin
- agata-te de niste vitamina C fara zahar si alte chestii in ea; vreo 1000 mg/ zi + vit A ( la fel, fara balarii de excipienti aiurea) + Q10 ( asta cat mai este legala, ca odata cu Codexul va deveni ilegala).
Stai la aer si la soare cat incape. Ideal sa faci miscare in aer liber. preferabil parc fara "aere" de masini big grin
Serios vorbind, pielea uscata prezinta mici „crapaturi" numai bune de „alimentat" corpul cu toate balariile din sapun/ gel de dus etc. De exemplu majoritatea cosmeticelor folosesc pe post de antifungice / microbiocide niste substante cu denumiri ce se termina in –paraben, din clasa acidului benzoic ( adica pesticide, mai pe scurt). Impactul substantelor respective este frumusel documentat; exista un studiu care spune ca metilparabenul este ok si multe studii in vitro si in vivo care arata ca este cancerigen ( mecanismele de interventie sunt destul de clare), basca un studiu facut de japonezi in 2006 ( Handa, Kokura... ) arata ca minunatia de metilparaben, in cazul expunerii la UV, creste stresul oxidativ, productia de oxid nitric (NO), peroxidarea lipdelor la nivel de keratinocite. mai pe romaneste favorizeaza un cancer de piele de toata frumusetea sau alte belele cu pielea. ( nu soarele este de vina ci toate chimicalele pe care le inghitim sau le punem pe piele).

| alma a răspuns:

Incearca unul cu glicerina sau un gel de baie dupa care iti poti aplica o crema hidratanta sau ulei jonson pentru copii ca-i foarte bun si pentru adulti.Pa

| gaby_6279 a răspuns:

Incearca si tu ceva fara soda sapunul contine soda... dave e bun ca contine aloe

| cutza a răspuns:

Dove este foarte bun si contine crema hidratanta suficienta! La fel incearca si gelul de dus pentru un efect mai bun!

| teutzyk a răspuns:

Sapunul cel mai bun pentru mine este Dove dar unii care au pielea uscata trebuie sa bea apa multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un săpun lichid (are ph-ul nutru nu alcalin ca cel solid) și cu o cremă de corp puternic hidratantă rezolvi problema.
Pielea uscată este și foarte sensibilă.
Consumă lichide zilnice pentru asigurarea echilibrului hidroelectrolitric.
O piele mătăsoasă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dove e cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sapun foarte fin

| floryroscata74 a răspuns:

Dove.garantat. si eu am aceeasi problema si ma descurc foarte bine cu dove. cream sau exfolient.kiss

| floryroscata74 a răspuns:

Si... apropo. bine ai venit in comunitatea TPU.happy