| anonim_4396 a întrebat:

Cearcanele pot aparea din cauza unei boli? sau din cauza lipsei suficiente a somnului?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

O defectuoasa functionare a ficatului produce dureri sau intepaturi (senzatie de nisip) in ochi, se inrosesc cand acesta face efort, creeaza in jurul ochilor binecunoscutele cearcane, sau nu pot suporta lumina.Deoarece Ficatul are o stransa legatura cu energia Rinichilor (asa cum lemnul depinde de apa) ochii depind la randul lor de buna functionare a Rinichilor. De exemplu, afectiunile Rinichilor au ca unul din semnele importante, pungile sub ochi. Excesele sexuale, lipsa de odihna si somn duc de asemenea la aparitia ceracanelor.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu lipsa de somn este cauza principala, ci lipsa hidratarii, la ora 11 seara pierea se mai reface noi daca nu dormim atunci s-a dus totul. Si o problema ar fi si calculatorul, trebuie sa purtam ochelari de protectie. Eu mi-am facut analizele si nu am nimic, nici-o problema sau deficienta si totusi am cearcane de toata frumusetea. Bijuteriile astea se pot mostenii din generatie in generatie. Eu iti sugerez sa folosesti cateva luni crema all about eyes sich de la Clinique. ( 170 lei in Sephora ) Si cand se termina prima cutiuta faci o pauza de la ea si folosesti o crema de galbenele care este foarte grasa si ajuta mult si dupa cumperi iar crema de la Sephora.

| IonDiana a răspuns:

Cearcanele thinking eu am cearcane. cateodata nu mereu laughing si mama imi spune ca am din cauza k ma machiez prea de mica.asa o fii.din cauza oboselii... mai mult nu stiu.

| iTuneX a răspuns:

Apar in general cand bei prea multa apa inainte de somnwinking Nu glumesc