| asaTicalos a întrebat:

Cu ce crema sau orice trebuie sa imi dau pe fata pentru cosuri, puncte negre, acnee? am 16 ani happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel de inestetice ca si cosurile, punctele negre se instaleaza foarte confortabil pe cele mai vizibile zone ale fetei (nas, frunte), care de altfel sunt si cele cu tendinta mare de ingrasare, din pricina secretiei mari de sebum. In aceste zone, porii devin mai dilatati si absorb mult mai usor impuritatile, dand nastere acestor puncte negre.

Un prim pas in lupta cu ele il constituie prevenirea: spala-ti in fiecare zi fata cu ajutorul unui sapun sau a unui lapte demachiant adaptat tipului tau de ten. O data pe saptamana, este indicat sa iti aplici si un gomaj sau chiar un peeling chimic (in cazul in care tenul este excesiv de gras), intrucat acestea iti curata in profunzime tenul si te ajuta sa previi aparitia unor noi puncte negre.

La fel de bine, poti sa ti le scoti chiar tu, doar daca tii cont de anumite reguli de igiena: trebuie sa te speli bine pe maini si sa iti dezinfectezi zona inainte si dupa. Daca nici acest procedeu nu functioneaza, nu e cazul sa insisti! Mai bine este sa mergi la o cosmeticiana sau chiar la dermatolog, pentru o curatare profesionala a fetei.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cureți tenul cu un săpun antibacterian/cu sulf, o mască cu acid salicilic, tinctură de propolis, batonaș de uscat coșurile (se găsește la farmacie), Zineryt, etc.
Este bine seara înainte culcare să faci toate treburile astea.
Și trebuie să mai ai și răbdare, este vârsta care aduce explozii hormonale.
Nu trec din senin sau să nu recidiveze.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
De coșuri poți scăpa dacă nu pui mâna pe ele, și aplici unguent de gălbenele (ajută la uscarea acestora), dezinfectând în prealabil cu alcool medicinal, și le poți preveni curățând în fiecare zi fața de impurități cu ajutorul unui tonic antiseptic.
Pentru coșurile negre poți prepara un peeling abraziv din mălai și gălbenuș de ou/zaț de cafea.
Baftă!

| Négatif a răspuns:

Bună.
Nu-ţi trebuie neapărat o cremă specială pentru acnee sau puncte negre.
Poţi pur şi simplu să-ţi cumperi un săpun de sulf, sau chiar şi un săpun normal şi să te speli în fiecare dimineaţă, foarte bine şi cu grijă şi seara, înainte de culcare.
Te asigur că nu vor dispărea numai coşurile în 2-3 săptămâni, ci vei avea şi un ten extraordinar.
Succes! Ai grijă!

| andreyyya a răspuns:

Incearca produsele clear&skin sau professional(subt ft bune) de la Avon

| motherfuckerstyle a răspuns:

Zynerit este cel mai bun pentru cosuri, si il poti lua compensat de la doctorul de familie.

| Robert07 a răspuns:

Salut, si eu am avut cosuri, acum mai am cateva pete de care sper sa scap, eu am fost la dermatolog si mi-a prescris un tratament, asa trebuie sa faci si tu, nu trebuie sa experimentezi diferite tratamente care au folosit altii deoarece aici depinde de ten, tratamentu se administreaza in functie de ten. deci sfatul meu este sa mergi la un Dermatolog bun, nu aia de la spital ca aia is degeaba... BAFTA