| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce imi pot deschide parul?(parca cu ceai de musetel nu?)
p. s:Spuneti-mi toate variantele ep care le stiti afara ca sa imi stric parul.
Sunt satena inchis.

Răspuns Câştigător
| AndaWest a răspuns:

Totul despre decolorarea paruluiCum se prepara decoctul de musetel:

- puneti la fiert 600 ml de apa si doua linguri de musetel (flori uscate). Lasati infuzia pe foc mic timp de 20 de minute, si clatiti-va cu ea pe cap, inainte de a va spala si masati-va bine pielea capului. Spalati-va in mod normal parul cu samponul d-voastra potrivit, clatiti-va cu apa si apoi cu ceea ce a mai ramas din infuzie.

De asemenea puteti folosi si infuzie de flori galbenele si ciubotica-cucului. Parul va capata o nuanta aurie frumoasa dupa cateva saptamani.

Si radacina de rubarbar... poate decolora parul sanatos!

Se pune la fiert un litru de apa si patru linguri de radacina de rubarbar taiate marunt, timp de 20 de minute. Dupa cateva ore (cat a stat la macerat), se strecoara, iar infuzia se foloseste la clatitul podoabei capilare.

Plantele medicinale se gasesc la Plafar si ii pot aduce stralucire, catifelare si o nuanta frumoasa, dar sanatoasa parului tau!
si lamaia e buna, te dai cu zeama pe par si te invelesti cu prosopul pe cap cateva minute

1 răspuns:
| Amy a răspuns:

Buna! De inchiderea culorii parului pe cale naturala, am auzit(Foi de nuca, Urzici) insa de deschiderea acesteia, chiar nu am auzit pana acum. Insa eu e sfatuiesc sa stai linistita, pentru ca vine vara, si o sa ti se deschida, o sa ti se decoloreze de la sore. Insa daca perul tau este prea inchis, cum ai si zis, singura metoda ar fi vopseaua de par, pe care nu te sfatuiesc sa o pui in plicare daca nu vrei sa iti distrugi parul. Bafta!