Întrebare recomandată | Copiliţă a întrebat:

Cu ce remediu nartural as putea scapa de petele din urma cosurilor?

Răspuns Câştigător
| ovedetaanonima a răspuns:

Mananca multe fructe si legume ai sa vezi ce ten curat iti faci. eventual ca acum este vara mergi la mare.apa sarata curata forte mult

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aburi de lavanda si inlocuirea treptata a mancarii cu frunze, asta vindeca pete.
mai presus de toate nu te grabi, e ca si cum ai avea un copac uscat, facand acelasi lucru in fiecare zi poate in cateva luni, 3 sau cinci ani va inflori.
permite-ti lucruri scumpe...

| xrapalexx a răspuns:

Cum scapi de pete
Dr. Schultz spune ca este greu sa scapi de cicatrici, dar nu e imposibil. Iti trebuie trei produse cosmetice si multa rabadare. Iata ce ai de facut.

1. Foloseste protectie solara. „Va vine sau nu sa credeti, cel mai important produs este crema cu SPF, care va împiedica acele pete maro sa devina si mai închise la culoare. Altfel e foarte greu sa îndepartezi petele cand soarele le face si mai vizibile", explica dr. Schultz.

• Avene Solare Crema minerala SPF 50+, 50 lei
• Bioderma Photoderm Fluid SPF 40, 40 lei
• Gerovital Sun Crema ultraprotectoare SPF 50, 29 lei

2. Foloseste o crema pentru albirea tenului. Unele contin o substanta numita hidrochinona, altele contin peptide. Orice ai alege important este sa folosesti aceasta crema care va împiedica celulele sa produca si mai multa melanina.

• Isipharma Unitone 4 SPF 20, 40 lei
• Skincode Essentials Crema Depigmentanta, 80 lei
• Uriage Depiderm SPF50 Crema Depigmentanta, 81 lei

3. Foloseste un produs exfoliant chimic. Dr. Schultz recomanda exfoliantele chimice cu acid glycolic, un acid alfa hidroxilic. Acesta îndeparteaza celulele moarte de la suprafata pielii, celule care sunt deja mai colorate decat restul pielii.

• Glycon, 70 lei
• Glicosan CM8, 65 lei
• Vichy Normaderm Antirid, 74 lei
• Isipharma Glyco-A, 35 lei

4. Nu mai stoarce cosurile! Oricat ar fi de urate cosurile trec în cateva zile sau cel putin devin mai mici si mai greu de observat. Insa cicatricile care raman în urma lor dispar în cel putin cateva luni si cu tratament intensiv.
Suc de lămâie împotriva petelor de pe faţă

Nu trebuie decât să storci o lămâie şi să strecori cu atenţie sucul. Înmoaie un tampon de vată în suc de lămâie şi aplică-l pe locul pătat. Ajunge să foloseşti câteva picături pe fiecare pată şi să le laşi să timp de 10-15 minute sau până când se usucă. Apoi poţi să clăteşti cu apă călduţă. Tratamentul se repetă zilnic până când petele dispar.
Scrub cu lămâie împotriva petelor

Îţi trebuie doar o jumătate de lămâie şi o lingură de zahăr. Taie o lămâie în două, scoate sâmburii şi înmoaie o jumătate în zahăr, apoi freacă tenul cu ea folosind mişcări blânde. Ai un peeling mecanic şi unul chimic în acelaşi timp. La final, clăteşte cu apă călduţă şi aplică o cremă puternic hidratantă.

Funda?

| Fiorella18 a răspuns:

Pudra de argila ajuta foarte mult. Fa o pasta din pudra de argila amestecata cu apa si aplic-o pe locurile afectate. Las-o peste noapte. Sau poti aplica doar pudra fara apa.

| albastrica009 a răspuns:

Am auzit ca miere+iaurt functioneaza.Am avut o colega care practica metoda asta si chiar se cunoaste.Multa bafta.

| deadlykiss a răspuns:

Am inteles ca acele creme cu galbenele sunt bune in cicatrizare, deci ar trebui sa te ajute.

| ylakiztenurb a răspuns:

Am incercat eu cu crema de galbenele si nu mi-au trecut petele

| Mirelaa90 a răspuns:

Utilizeaza un exfoliant, pentru a inlatua celule moarte si a stimula aparitia unora noi. exfoliant natural se poate obtine din fulgi de ovaz.(pur si simplu iei fulgii si te freci usooor pe fata).
in plus, sucul de lamaie ar trebui sa "decoloreze" usor pielea, aplica pe zona petelor.