| Sfaterly a întrebat:

Cum pot accelera creșterea unghiilor? Pot crește măcar puțin într-o săptămână? Știam niște remedii cu ulei de ricin, de măsline, zeamă de lămâie...dar nu știu cum se prepară și cât trebuie să stau cu unghiile în ele.
Funda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti usturoi, unghiile cresc mult mai repede daca il folosesti de minim 3 ori pe saptamana - ajuta si la prevenirea exfolierii unghilor si le intareste. Il cureti, il pisezi si iti masezi unghiile cu el pana se usuca. Atunci cand s-a uscat aplica putin ulei de ricin ( poti sa-l aplici usor incalzit - lasi sticla intr-un bol cu apa calda cat iti masezi unghiile cu usturoi ) si maseaza bine unghiile, stai cu el 5-15 minute.

"Lipsa de seleniu este principala cauză a exfolierii unghiilor, dar și a creșterii lente a acestora. Fiind bogat în seleniu, usturoiul poate oferi unghiilor tale ce le lipsește.

Usturoiul nu numai că va fortifica unghia, prevenind exfolierea, însă va și accelera creșterea acesteia. Mai mult decât atât, bacteriile și micozele sunt ucise de sucul de usturoi. "

sursa : http://www.feminis.ro/......63449.html

Eu am folosit tratamentul asta saptamana trecuta si acum am arme albe. :))

1 răspuns:
| Anaconda123 a răspuns:

Cu ulei de ricin, se desface sticla și se masează unghiile 1-2 minute iar după vreo 10 minute te speli cu apă caldă