| Myruna99 a întrebat:

Cum pot scapa de punctele negre? daca imi dati o masca, vreau sa functioneze de prima data si sa o pot face eu, nu sa o cumpar

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Masca pe care eu o folosesc de 3 saptamani, si care da "roade".
Ai nevoie de scortisoara, lapte de capra si miere.Pui o lingura de lapte de capra intr-o ceasca, adaugi un varf de lingurita de scortisoara si multa miere pana ce ingredientele se transforma intr-o pasta.Iei apoi o pensula pentru fata si te masezi intre 15-60 minute.De obicei, eu stau 40 de minute, dar atunci cand nu prea am mult timp la dispozitie stau 20 de minute.Aceasta lotiune o faci ori in fiecare zi, ori o data la 2 zile.Eu foloseam in fiecare zi, seara...si am scapat de puncte negre si cosuri.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu folosesc pentru. puncte negre plasturi speciali( sunt 10 lei), eu ii iau din mega image dar se gasesc si in orice alt hiprmarket sau farmacie, mai folosesc si garnier pure active 3 in 1( asta e 30 lei) si de la oriflame masca pentru. puncte negre( 10 lei, pe asta o folosesc de curand si nu a dat cine stie ce rezultate dar rezultatele zice ca se vad intr'o luna si nu elimina toate punctele negre). Oricum plasturii sunt cei mai buni, inainte de a ii folosii fierbe bine niste apa si expune'ti fata la aburi, apoi pune plasturii si ies foarte multe puncte negre cel putin la mine chiar functioneaza.

| positivity a răspuns:

Poți folosi niște plasturi pentru puncte negre: http://www.punctenegre.ro/
Pentru a-i putea scoate mai bine, înainte să-ţi pui plasturii, fierbe niște apă într-o cratiță cu gaura destul de mare, pune un capac pentru a rămâne aburii în acel loc, și după puțin timp ia capacul și rămâi cu fața deasupra cratiței câteva minute. După ce-ai făcut asta, puneți plasturii și lasă-i să acționeze vreo câteva minute, dacă e nevoie poți repeta până când nu îți mai rămâne nici un punct negru pe față.

| VivianneMnt a răspuns:

Foloseste zatul de cafea. Sau tarate cu malai si ulei de masline.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Punctele negre dispar foarte greu daca nu ai grija de tenul tau. Si eu mă chinui cu punctele negre şi coșurile. Am tot încercat diverse loțiuni, săpunuri, masti faciale, saloane de cosmetica dar majoritatea fără nici un rezultat.
Din pacate acestea apar mereu daca nu exista un "ritual" zilnic de curatare profunda si delicata a pielii, caci glandele sebacee vor secreta mereu acel sebum care risca sa dilate si sa umple porii.
Sa va zic ce folosesc eu in ritualul meu zilnic de curatare si care functionarea foarte bine in curatarea punctelor negre si a cosurilor.
Am gasit intr-o revista un articolul despre creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation. Tot in articol zicea ca sunt sunt numar unul in Asia in lupta cu acnee si punctele negre.
Asa ca am cumpar si eu creme de acnee si punctele negre de la Thursday Plantation, iar dupa ce am inceput sa le utilizez tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil.
Tot de la Thursday Plantation mi-am cumparat si sapun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai pentru corp si fata sa ma ajute sa distrug punctele negre mai repede.

| Ramonelle a răspuns:

Buna!
Incearca asa: intr-un bol, pui un galbenus de ou, apoi putin malai. Amesteci si dupa aplici pe fata, masandu-te. Cand termini de aplicat te speli pe fata si gata! Punctele negre dispar!

| u248genocide a răspuns:

Pai.Ungete cu maioneza... dupa care iti pui castraveti pe fata funda happy daca ti-am fost de ajutor big grinbig grinbig grinbig grin