| bianka03 a întrebat:

Cum sa fac sa-mi treaca cat mai repede herpesul? in afara de aciclovir si plasturi...big grin

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Nu fuma cat timp ai herpes, iar daca ti-a aparut pentru ca ai sistemul imunitar mai scazut, incearca 2-3 zile de repaus si consuma alimente bogate in vitaminele A, C si E. In primele zile dupa aparitia herpesului sunt excluse alimentele care contin grasimi caci ele grabesc aparitia eruptiei. Leac de la bunica: se poate unge locul afectat cu albus de ou batut spuma (de trei pana la sapte ori pe zi). Dupa ce iti trece herpesul, arunca periuta de dinti, sau dezinfecteaz-o. Nu e bine sa ascunzi sub machiaj rana, pentru ca nu respira. Dar daca totusi faci asta, nu mai folosi rujul dupa ce iti trece.
Bea multe ceaiuri- infuzii ( urzica).

8 răspunsuri:
| crissa20 a răspuns:

Buna, eu am mers la medic odata pentru ca-mi aparuse un herpes pe buza care nu mai trecea si mi-a zis sa folosesc kanamicina pentru ca este un antibiotic puternic care-si face treaba mai bine decat un plasture sau o crema antiherpetica:* si intr-adevar dupa cateva folosiri am scapat de herpes:* bafta:*

| eduardpuiu93 a răspuns:

Du-te in orice plafar si cumpara Crema Cu Aloe Vera. E o cutie din plastic, rotunda si verde.

| Ells a răspuns:

Eu foloseam Kanamicina, pe mine m-a ajutat. Sper ca o sa te ajute si pe tine.

| PoohZeta a răspuns:

Foloseste "tender care protection balm" eu il folosesc si trece repede

| Victor195 a răspuns:

Aplici pasta de dinti! O sa mearga.

| SlimShady19 a răspuns:

Spala-te pe fata cu un sapun bun. sau da-ti cu o crema buna.

| Biiiiiiiiiibi a răspuns:

Crema Zovirax te va ajuta, iti garantez. Este mica si nu foarte scumpa, dar iti trece in 1-2 zile. Sper ca ti.am fost de ajutor :*

| Mihaela_Anka_1992 a răspuns:

Eu sunt cam ghinionista cu herpesurile imi apar foarte des mai exact 1-2/pe luna sau chiar mai rar depinde acum.Vara cel mai des si iarna mai putin.Si tatal meu are herpes deci poate sa fie si genetic, nu stiu ce sa zic de mica imi apar herpesuri am fost la sute zeci de doctori fiecare cu diagnosticul lui. medicamente, creme si asa mai departe nici una nu si-a facut efectul herpesul chiar ma tinea o saptamana sau doua depinde acum.M-am saturat sa ma duc la doctor si sa-mi zica ori acelasi lucru ca am nu stiu ce in sange sau alt diagnostic diferit.De mica mama m-a plimbat prin toate spitalele din Bucuresti si toti doctori, consultatii si asa mai departe.Cu timpul am mai crescut uneori nu imi aparea deloc uneori chiar imi trecea si dupa iar imi aparea.M-am uitat pe internet m-am documentat am zis sa incerc cu Aciclovir, pastile si etc sau chiar leacuri babesti sau cu ceaiuri din nu stiu ce plante dar nici una nu si-a facut efectul.Vara cand ma duc la mare uneori imi apare eu zic ca poate sa fie si de la soare sau apa sarata sau chiar de la mancare deoarece cu ficatu stau cam prost.Acum un an m-am uitat pe internet si am citit de la o fata ca a incercat cu usturoi stiu ca suna cam stupid dar am inceput sa citesc si am facut si eu la fel mai exact am luat o capatana de usturoi am taiat-o in 2 si mi-am pus pe herpes chiar atunci cand am simtit ca incepe sa-mi apara si sa creasca am tinut cam 5-10 minute pe herpes(pss:chiar ustura dar asta e merita) si nu s-a marit chiar a tras inapoi s-a uscat si in 2 zile chiar am scapat de herpes.Care cu aciclovir sau alte prostii nu imi trecea asa repede.Si asta e singura modalitate cu care am incercat si am reusit, oricum deja simt cand incepe sa-mi apara iau usturoi si il pun pe herpes si deja sunt foarte fericita ca am gasit si eu un leac babesc si chiar am reusit. Oricum o sa imi iau si eu de la plafar aceasta crema sunt curioasa daca o sa-mi apara sau trece asa repede cum mi-a zis prietena mea care a incercat deja si mi-a zis ca e foarte multumita de aceasta crema.