| maria2000racovita a întrebat:

Cum sa scap de cosuri, sau ce remedii trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| adrianchira a răspuns:

Cel mai bine este sa te adresezi unui medic dermatolog. Ceea ce intelegi tu prin cosuri poate avea diferite cauze si ca urmare tratamentele sunt diferite. In general trebuie sa:
1. iti mentii fata cat mai curata cu putinta prin spalari frecvente cu apa si sapun sau prin folosirea unor servetele speciale
2. Sa nu le storci pentru ca iti pot ramane cicatrici urate pe fata
3. Sa folosesti un exfoliant o data pe saptamana (poti sa gasesti unul bio aici http://www.bio-bazar.ro/......ens.html).
In afara de aceste sfaturi generale un medic poate sa iti recomande un autovaccin, o crema speciala pentru fata sau chiar tratament antibiotic.

6 răspunsuri:
| pinguin_2568 a răspuns:

Fiecare persoana are un ten diferit, deci exista o gramada de produse si tratamente. 1 Poti sa incerci emulsie de castraveti. 2Poti sa iti comanzi de la Ives Rocher niste plasturi, chiar daca sunt scumpi te ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine merge perfect crema Ivatherm Akne-Syt. Nu iti recomand Zineryt pentru ca e bun doar pe termen scurt, evita produsele care contin alcool. Tenul se va usca si va crede ca e nevoie sa produca mai mult sebum, cam asta e si efectul produs de Zineryt.
Nu le stoarce pentru ca pielea se reface mai greu si se vor umfla.
Cauta o lotiune tonica fara alcool si daca tenul iti permite poti folosi un fond de ten ( mie imi place Bourjois Flower Perfection ). Dar doar daca iti permite tenul, eu de exemplu daca nu port fdt cand sunt afara ma umplu de cosuri in piele, in rest nu am. Daca nu ai probleme de genul cauta mai bine o crema gen BB crem Garnier sau ceva de la alta firma. Mare grija cu demacherea si in perioada asta strange parul, pe par se aduna praf, impuritati si atingand tenul se formeaza minunatii de monstruleti.

| ZeHelp a răspuns:

Aveam o multime de cosuri inainte cu vreo 2-3 luni. Am inceput sa-mi dau in fiecare dimineata cu sapun pe fata si nu am mai avut nici macar unul.
Acum depinde de la persoana la persoana.

| Farmec a răspuns:

Statisticile spun că mai mult de 90% dintre adolescenţi vor suferi la un moment dat de acnee. Pe lângă o alimentaţie sănătoasă, pe lângă igiena zilnică a feţei şi măştile cu argilă, acum poţi scăpa de acnee în doar 4 săptămâni.

Gama Gerovital Plant Stop Acnee, special concepută pentru tenul cu imperfecţiuni, este primul pas către o piele sănătoasă şi un chip luminos. Cu o eficacitate antiacneică demonstrată clinic de 83%, produsele gamei Stop Acnee te scapă de acnee în doar 4 săptămâni. Urmand acest link vei gasi o schema de tratament care implica produsele din gama Gerovital Plant Stop Acnee: http://farmec.ro/produse/ten/crema-ultra-activa-98.html

| marinela_8529 a răspuns:

Spalate de mai multe ori pe fata cu apa si sapun si nu "stoarce".