| xGwenX a întrebat:

Cum scap cat mai repede de cearcane? solutii?
mentionez ca am cumparat chiar azi un rolon cu lichid de la garnier...Caffeine Eye Roll-on

http://www.google.ro/......tp?/search

cam asa arata ...deci... funda pentru cele mai multe sfaturi!

Răspuns Câştigător
| madducu a răspuns:

Incearca cu ulei de migdale dulci.Il gasesti la plafare/farmacii. Costa cam 5-6 lei si e foarte bun.Eu am scapat de cearcane cu ajutorul lui dar de pungile de sub ochi nusad. Deci e bun pentru cearcane.

4 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Cred ca e bun rolonul ala, am sa-l inecrc si eu. Nu`ti dau sfaturi de pe net, asa ca scuze, cred ca asta iti poti lua si tulaughing.

| maftei a răspuns:

Castravetele si cartoful sunt cele mai bune solutii care le folosesc si eu

| Vovy a răspuns:

Prejudecată: dacă nu dormi, ai cearcăne

Crema contur ochi, eficientă în bătălia anticearcăn

Crema sau batonul anticearcăn, masca pentru pleoape ori remediile populare cu felii de cartofi sau castravete sunt câteva soluţii la îndemână pentru estomparea cearcănelor. „În farmacii şi în cabinetele cosmetice se găsesc creme, seruri sau loţiuni cu derivaţi de ginko biloba, vitamina K şi vitamina A, care ajută la diminuarea cearcănelor. În cabinetele medicale se pot aplica infuzii din acelaşi cocktail de substanţe, care au rol fie în ştergerea acelei culori vineţii de sub ochi, fie în hidratarea foarte puternică a zonei respective", explică dr. Viviana Iordache, medic primar dermatolog la o clinică particulară din Bucureşti. Mai există şi măştile pentru pleoapa inferioară, care „albesc" cercul vineţiu din zona ochilor.

Acelaşi efect de estompare a cearcănelor îl au şi cremele pentru conturul ochilor sau batonul anticearcăn. „Cremele cu substanţe venotonice (utilizate în tratamentul tulburărilor venoase – n.r.) sau cele contur ochi conţin anumite ingrediente care «întăresc» puţin pielea din jurul ochilor, mai precis vasele de sânge de sub ochi, şi, astfel, «ridică» puţin ridul, iar unghiul de pătrundere a luminii în piele se va vedea altfel", precizează prof. univ. dr. Anca Zbranca, medic primar dermatolog la Spitalul Sf. Spiridon din Iaşi.

Cum acţionează cartoful şi castravetele

Medicii susţin că şi soluţiile populare pot ajuta la diminuarea cearcănelor, dar numai pentru un timp scurt. Ajutorul vine de la feliile de cartofi sau cele de castravete, care trebuie aplicate pe zona cu pricina. „Cartoful conţine vitamina C şi amidon. Aceste substanţe vor albi pielea, astfel că lumina care se va reflecta pe faţa noastră va «pica» altfel şi nu se va mai observa acea dungă colorată. De fapt, amidonul din cartof nu decolorează pielea, numai că, pe moment, reduce din edem, iar zona respectivă se va dezumfla puţin", explică prof. Zbranca. Medicul adaugă că acelaşi efect benefic îl are şi sucul stors de la castravete, care conţine apă şi vitamina C.

„Pe piaţă există şi creme cu substanţe extrase din plante, care au acelaşi rezultat", susţine prof. dr. Anca Zbranca.

Pentru diminuarea pe o perioadă lungă de timp a cearcănelor, specialiştii spun că soluţia vine de la chirurgie. Astfel, injecţiile cu acid hialuronic – care au un efect de lungă durată (unu-doi ani) – sau umplerea cearcănelor cu propria grăsime extrasă din diferite părţi ale corpului reprezintă nişte soluţii mai eficiente şi mai costisitoare.

Demachierea trebuie făcută blând

Cearcănele, acea zonă de culoare movulie de sub ochi, apar, de fapt, ca urmare a unor mici traumatisme la nivelul zonei respective, şi nu din cauza lipsei somnului, cum se crede adesea. „Activităţile dese de machiere şi demachiere traumatizează pielea din jurul ochilor, care este mult mai sensibilă chiar şi decât cea de pe restul feţei. Pielea de la pleoapa inferioară este atât de subţire încât devine aproape transparentă şi vasele de sânge care cedează se văd. Acestea sunt acele firicele subţiri de culoare movulie", precizează prof. dr. Anca Zbranca.

Specialistul ne sfătuieşte să fim atente şi atunci când folosim rimelul sau creionul dermatograf negru, pentru că o parte din acest pigment poate rămâne în piele, provocându-ne mici neplăceri. Un factor cu impact major în determinarea apariţiei acelor cercuri inestetice îl constituie fumatul. Acest viciu produce modificări majore în structura pielii, astfel încât sângele nu mai circulă corect şi, ca urmare, vasele de sânge se sparg mai uşor. „Nicotina transformă întreaga piele, nu numai pe cea din zona buzelor sau degetelor, şi o pigmentează în galben. Din această cauză, culoarea pielii la fumători este galben-maronie", conchide prof. univ. dr. Anca Zbranca.

Nu în ultimul rând, specialiştii subliniază că în prevenirea şi tratarea cearcănelor un rol deosebit de important îl joacă hidratarea.

| xGwenX explică:

Ma scuzati pentru link-ul acela...n-am fost atenta*

http://aletheadarcy.wordpress.com/......e-roll-on/