Întrebare recomandată | Flori11 a întrebat:

Cum scap de petele rosii lasate de acnee?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Acasa facand gomaj (microdermabraziune) sau la dermatolog facand dermabraziune/peeling facial sau operatie cu laser fraxel. Cele 3 din urma reprezinta operatii estetice.

11 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

Paseaza o aspirina, adaugi putina apa cat sa se faca o spuma si aplici pe fata, pana se intareste. Are efect calmant si reduce inflamatiile.

| EvilThoughts a răspuns:

Te duci la farmacie și întrebi acolo. Sigur va știi ce să-ți recomande.
Dacă nu, la dermatolog.

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Cu lamaie. Dar ai grija sa te dai doar unde ai pete, nu pe toata fata, ca altfel te va ustura. Te poti sa un betisor. Lasa 10 minute si apoi clateste-te. Da-te zilnic, sau de doua ori pe zi si vei vedea rezultatele. La mine a mers. :*

| Andrada301 a răspuns:

Te duci la o farmacie si intrebi de o crema pentru indepartarea punctelor de acnee sau fond de ten...

| Sarah1994 a răspuns:

O vizita la dermatolog.

| claudiaclau12 a răspuns:

Baga rufele in as si lasale la in muiat

| RuiN a răspuns:

Cu un cub de gheaţă pentru 15 minute (previne reapariţia coşurilor şi reduce roşeaţa), felii de cartof crud, castravete sau roşii aplicate pe pielea cu cicatrici timp de un sfert de ceas au, în unele cazuri, efecte uimitoare de reducere a semnelor post-acnee. De asemenea, poţi încerca să tamponezi cu o dischetă demachiantă (îmbibată în aloe vera, suc proaspăt de lămâie, vitamina E, arbore de ceai, ulei de lavandă sau de trandafir, oţet etc.) zonele cu pete.
Nu te aştepta însă la rezultate peste noapte, este nevoie de timp pentru a repara stratul de piele distrus de acnee.Protejează-te cu cremă atunci când te expui la soare.Ai grijă de igiena zonelor predispuse la acnee, astfel încât să eviţi reapariţia coşurilor.

| Antonela29765 a răspuns:

Fond de ten, sau la farmacie intrebi de o crema care poate trata punctele rosii lasate de acnee.

| Skylls a răspuns:

Urina de femeie virgina (e un zvon nu stiu daca functioneaza).

| vlxu a răspuns:

Nu-ti mai da cu tot felul de prostii daca vrei sa scapi definitiv de aceste probleme te duci la dermatolog si in functie de parerea ei iti va da niste antibiotice 3 pe zi foarte puternice te curata in 3 luni de toate problemele si nu sunt nici scumpe vreo 3 lei cutia sper ca te-am ajutat