| DianaArr a întrebat:

Cum se aplica uleiul de ricin pe par? trebuie sa am parul umed? sau il pun direct?

4 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Il poti pune pe parul uscat, iti masezi radacinile cu el.
Eu de obicei fac o masca in care amestec 2 galbenusuri de ou cu 2 linguri de ulei de masline si una de ulei de ricin, apoi o aplic pe toata lungimea parului ( cantitatea difera si de lungimea parului, el il am destul de lung ) apoi il spal foarte bine, samponez chiar si de 3 ori pentru ca se ia destul de greu.
Deci daca iti aplici ulei de ricin simplu fara nimic altceva il lasi sa actioneze cam 30 de minute, apoi speli si clatesti parul foarte bine, repet se ia destul de greu.

| irinuk28 a răspuns:

Pe parul umed, deoarece are un efect mai benefic.Bineinteles,merge foarte bine in combinatie cu un galbenus de ou, gen masca pentru par pe care o intinzi uniform pe par.Pentru a obtine rezultate, dupa ce ai aplicat masca, inveleste capul cu un prosop cald, astfel parul umed absoarbe calitatea mastii/uleiului de ricin datorita caldurii prosopului. Tine minte ca parul trebuie sa fie doar umed si nu ud.Bafta!

| sheamussheamus a răspuns:

Parul trebuie sa fie umed.
Funda? happy

| Ducsy a răspuns:

Oricum vrei tu il pui doar la radacini si astepti o ora dupa care clatesti cu balsam.