| elaroseni a întrebat:

Cum se scot petele de ruj de pe ţesături?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Rujul de pe haine poate fi indepartat cu ajutorul unui servetel de hartie inmuiat in alcool. Pata nu trebuie frecata pentru ca se poate intinde pe o suprafata mai mare, ci trebuie stearsa usor. Imediat dupa aceea, haina se baga la spalat cu detergent.

Daca aceasta solutie nu a dat roade, poti incerca sa aplici pe pata fixativ de par. Produsul da rezultate si in cazul petelor de cerneala si a celor de vin. Dupa aplicare sprayului fixativ, haina se lasa timp de 10 minute in apa calduta cu detergent.

2 răspunsuri:
| retrogrobian a răspuns:

Ai incercat cu Vanish si apa calda? mie mi-a reusit odata, dar nu era ruj, era gloss transparent...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ciao "elaroseni": incearca cu un demachiant dar sa nu fie prea gras... apoi un pic de eter, apoi spalat in masina (sau chiar fara masina, dar spalat sa fie)!