| Ionelarebela a întrebat:

Daca am intarziat cu factura avon 6 zile ce voi pati? niciodata nu am mai intarziat dar uite ca acum nu am avut timp sa merg sa o platesc...imi vor baga ceva penalizari? de cat daca eu am de platit o suma de 300lei? multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, in orice contract sau pe factura, este stabilit un termen pana la care poti sa platesti fara penalizari. Daca n-ai depasit termenul respectiv nu va trebui sa platesti penalizari. Si penalizarile sunt cele stabilite prin contract, daca nu exista asa ceva atunci se plateste dobanda legala, care pentru luna decembrie a fost de 6, 25% pe an(pentru obligatii comerciale) si este diminuata cu 20% pentru cele civile. La multi ani!