| ILied a întrebat:

De ce imi pute respiratia, desi ma spal zilnic de doua ori pe dinti?

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Mirosul neplacut al cavitatii bucale sau halitoza, asa cum este denumit stiintific, reprezinta o problema pentru multe persoane. Cea mai frecventa cauza a acestuia este igiena orala incorecta. Daca nu te speli pe dinti si nu folosesti ata dentara dupa fiecare masa, fragmentele de alimente care raman printre dinti si pe limba se vor descompune.

Iar acest lucru inseamna nu numai ca vor emana mirosuri dezagreabile, dar si ca bacteriile vor avea un mediu propice pentru a se inmulti, ceea ce, in timp, poate duce la afectiuni gingivale.

Halitoza apare insa si din alte cauze, dupa cum arata everydayhealth.com, care a scos in evidenta si cateva sfaturi pentru a evita instalarea ei.

Alte cauze

1. Unele alimente

Alimente precum usturoiul, ceapa, branza, sucul de portocale, bauturile acidulate si, mai ales, alcoolul (in exces in special) duc la aparitia unor mirosuri neplacute.

2. Salivatie insuficienta (xerostomie)

Saliva are printre altele si rolul de a curata in mod natural cavitatea bucala astfel ca, atunci cand gura este uscata, celulele moarte nu sunt eliminate (asa se explica si mirosul nu chiar placut cu care te trezesti dimineata). Iar problema este si mai accentuata daca dormi cu gura deschisa. Cauzele cel mai des intalnite ale unei secretii salivare insuficiente sunt fumatul si unele medicamente.

Sper ca m`ai inteles si ma bucur ca te-am ajutat! puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Mă abţin să comentez aşa că trec direct la răspuns.Sunt nenumărate cazuri pentru care îţi miroase gura,unele dintre ele sunt:
- o posibilă ciupercă;
- carii;
- te speli tu pe dinţi de două ori/zi,dar te speli cum trebuie şi cu o pastă potrivită? Încearcă una pe bază de plante, cât mai naturale nu toate prostiile care se dau pe piaţă pentru bani şi care se zic că-s bune.
Încearcă o vizită la dentist, el va ştii cel mai bine despre ce este vorba.
Take care!

| maftei a răspuns:

Du-te la dentist si trateazati dintii

| Bijou a răspuns:

Iti recomand o pasta de dinti, care dupa ce te vei spala cu ea vei vedea diferenta http://forever-aloe-vera.eu/produs/191

| SwEeTgIrL_1752 a răspuns:

Un motiv ar fi sa ai o infectie interioara sau ar mai putea fii daca te doare gatul.

| Simpluuu a răspuns:

Si mie mi se intampla... inj fine poate ai niste carii care elimina tot mirosul din mancarea pe care ai savurato iti sugerez sa mesteci guma orbit sau winterfres memtol sau cum dracu' se spune... sau schimbati periuta mai des

Răspuns utilizator avertizat
| dana_5231 a răspuns:

Hei,asta e o intrebare destul de delicata.
Unul din motive ar fi chimicalele pe care poate le consumi.si de aceea iti este afectat ficatul si plamanii.
Aerul pe care il expiri tu vine din plamani.Incearca sa mananci cat mai sanatos si sa te speli de cel putin 3 ori pe zi.
Multumesclove struck

| cipp94 a răspuns:

Poate fi si din stomac