| razadeluna a întrebat:

De la ce varsta v-au lasat parintii sa purtati tocuri mai inalte? eu am 13 si nu ma lasa mai mult de cam 3 centimetri

23 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Mama m-a lasat de la 5 ani cu toculete de 5-6 cm, nu stiu cum puteam sa merg pe ele. Dar tata nu m-a lasat spunand ca imi distrug coloana.Acum am 11 ani si port doar talpa ortopedica de 4 cm. Dar si pe alea nu ma tin picioarele.
http://www.google.ro/......tp?/imgres 1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=147&vpy=387&dur=929&hovh=200&hovw=252&tx=180&ty=146&ei=CsveTP2VO5Cd4QbB_byBDQ&oei=CsveTP2VO5Cd4QbB_byBDQ&esq=1&page=1&ndsp=15&ved=1t:429, r:10, s:0&biw=1024&bih=641

cam asa port.

| Bojthe a răspuns:

Hallo cum sa nu va lase parintii :un sfat pune-ti in fata faptului implinit asa am facut eu cand mi-am dorit produse de make up eu sunt putin mai baietoasa mai ales in timpul liber dar ador tocurile

| Psihiatra a răspuns:

Pe mine ma lasa sa port cand vreau eu, dar nu vreau eu sa port. Pur si simplu imi nenorocesc picioarele laughing. Habar n`am sa merg pe tocuri si sunt foarte incomode. Si am 13 ani

| unknown a răspuns:

Sigur, au motive bune daca nu te lasa si au dreptate pentru ca tin la sanatatea ta. Mie una nu imi place sa port tocuri poate doar la ocazii mai speciale in rest gasesc tenisii si botine dragute fara toc si ma simt si mult mai comod.

| G a răspuns:

Nici ai mei nu prea ma lasa si folosesc ca "scuza" faptul ca sunt deja inalta (desi am 1. 66). laughing anyway primele tocuri au fost de vreo 6 cm, la 13 ani (luate dupa multe divergente cu mama laughing deh, aveam nevoie de cizme de iarna si doar alea imi placeau).

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e indicat sa porti tocuri inalte atata timp cat esti in perioada de crestere. Oasele coloanei si ale piciorului sun inca fragile si se pot deforma cu usurinta.

| Andreea_5313 a răspuns:

Cam de la 12 ani... iar acum am 14 si port cand vreau cat vreau... dupa ce le dau jos e mai nasol

| Baby a răspuns:

Acum am 14 ani si am vreo 2 incaltari cu toc cam de 7 cm dar nu le port dct foarte rar, nu e chiar asa comod. Dar la banchet imi iau de 10 cm daca pot sa ma tin pe elelaughing
nu-i nimic, ai timp mai incolo sa porti tocurioh go on
nici eu nu purtam la 13, te fac sa pari prea matura, si nu e cazulhappy

mira
| mira a răspuns:

Este foarte bine ca inca nu-ti permit.Tocurile pot influenta negativ un organism feminin inca in formare.

| Smile_5509 a răspuns:

3 cm?:O
Pai pe mine ma lasa sa port platforme dar in curandcred ca as incerca si niste tocuri dar micute pentru. ca nu vreau sa arat ciudat si sa nu pot merge pe strada.
Sper ca te-am ajutat.happy

| saymoon a răspuns:

Mai sincer ca ai intrebat asta, cand eram mica undeva pe la 5 6 ani eram foarte alintata si mama imi facea toate poftete astfel inca mai am sandalutele cu tocul de vreo 5 cm, dar acum nu sunt deloc tentata sa port tocuri si prefer o pereche de adidasi comozi. Dar nu ca nu m ar lasa, doar ca nu ma simt eu bine cu tocuri.In plus daca porti de mica faci pulpa piciorului mare, eu de exemplu asa o am si am facut mult sport incercand sa o corectez.Deci nu ti as sugera, dar e alegerea ta...

| Emmeii a răspuns:

Buna! Am 13 ani, ca si tine dar port doar tenesi. consider ca pot purta pe la liceu si mai incolo.winking

| AngelOnEarth a răspuns:

Pai eu am avut prima pereche de sandale cu toc pe la 4 ani, dar bineinteles ca tocul nu era cui, ba dimpotriva, si nu depasea 4-5 cm. Un timp nu am mai purtat tocuri, insa acum vreo trei ani am "redescoperit" placerea de a purta pantofi inalti, asa ca am ales platforme. Acum am niste platforme de vreo 7 cm si ma simt foarte bine pe ele, iar, cand merg pe tocuri, ma simt mai matura, mai altfel, si parca merg si altfel, incerc sa stau cat mai dreapta. Insa pe tocuri subtiri nici eu nu pot sa merg, mai ales ca am si scolioza, dar nici tenesi nu pot purta pentru ca am si platfus.

P. S.: Si eu am tot 13 ani, 14 in doua luni. happyhappy

| Ofiintă a răspuns:

Pai am 14 ani la ocazii mai port tocuri inalte max 10 cm
La biserica nu prea pentru ca nu e bine
Nu sunt sanatoase de purtat
De aceea e recomandat sa porti tocuri de (6-7) cm
Bine la o ocazie odata pe luna sau an poti purta ce fel de tocuri vrei
mai ales daca esti scunda
Daca pe tine nu te lasa mai mult de 3 cm atunci pe mine cand trebuia sa merg la o nunta, am gasit intr-un magazin tocuri de tocuri de 6 cm
Eu nu as fi vrut sa-i luam pentru ca pe atunci nu-mi placeau tocurile
Dar cu timpul te mai obisnuiesti!

| cornelia_9446 a răspuns:

Pai la mine de la 14-15blushing
Daca vedea vreo fata de 13 ani ca purta tocuri...vai de mine era tarfaX-(
laughing
vorbele lu` tata!

| PrettyMe a răspuns:

De la 15 ani am inceput sa port tocuri de 5-6 cm, iar acum la 18 ani port de 10-12 cm... o sa ai timp sa porti tocuri si mai inalte

| alecs871 a răspuns:

Pe mine nici acum nu ma lasa mama sa port tocuri.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

14-15, trebuie sa ti se opreasca cresterea piciorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te grabesti! eu am 14 ani si nici pe mine nu ma lasa, dar avem toata viata in fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a lasat de la 6 ani atunci am mers prima oara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi-ai impus reguli de genul. Mie chiar imi spuneau sa port tocuri si eu nu vroiam pentru ca ma simteam mai lejer fara.Acum depinde de fiecare.

| ubitzika a răspuns:

Pe la 13 ani purtam talpa ortopedika, pe la 14 ani purtam putin tok la diskoteka (cu sc) am purtat tocuri in clasa a 8 a de 10 cm iar acum port tocuri de 5-6 cm
este bine sa porti ft putin toculetz dar nu ft inalt pentru ca iti poate deforma koloana mai ales la o varsta frageda... de aceea nu te lasa parintii sa porti tocuri inalte au grija de sanatatea ta:*
pup:*

| ANONIIIIMAA222 a răspuns:

Si eu am 13 ani si mama nu ma lasa sa port tocuri nici macar dinalea foarte mici:( Suri Cruise poarta tocuri de la 3 ani. dar uita-te putin la aceasta imagine...:http://www.b1.ro/......12342.html Chiar mi se pare o prostie sa poarte tocuri asa de inalte la 6 ani pentru ca e in crestere si isi strica piciorul, coloana.