| albastrel a întrebat:

Deci...sa nu radeti de mine!big grin
aseara m-am dat si eu pentru 1data cu ulei de ricin pe par... am auzit ca face minuni si m-am hotarat sa incep si eu sa folosesc! faza nasoala este ca in timp ce ma spalam pe cap am constat ca imi cade o groaza de par! rezultatul era altul nu acesta! Acum intrebarea mea (pentru cine a folosit uleiul de ricin) este normal sa iti cada parul dupa prima folosire a uleiului? sau sa renunt deja la acest "tratament"?

Răspuns Câştigător
| mada_5987 a răspuns:

Este normal sa cada parul care deja este ``bolnav``, te poti face linistita in continuare

14 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

Sincera sa fiu nu cred ca este de la uleiul de ricin, pentru ca acesta din contra, are rol de a stopa caderea parului si de a accelera cresterea sa. Si indiferent daca scalpul tau nu ar fi suportat acest ulei, era imposibil sa reactioneze intr-un timp atat de scurt. Succes!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Uleiul de ricin este bun oare de ce sa iti cada daca iti cade nu il mai folosi nu il suporta parul tau

| miroonah a răspuns:

Uleiul de ricin se aplica doar la radacina!

| albastrel explică:

Oo da bro... asa-i laughing

| Ana_6509 a răspuns:

Si eu mi-am dat saptamana trecuta si mi-a cazut la par pfff...acum mi-e frica sa ma mai dau.Am inteles ca e normal sa cada parul bolnav insa nu stiu ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| elyssa20 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa iti cada parul dar poate ai avut tu "norocul" sa ai efecte negative, mai bine renunta ca nu iti face bine. kiss tu.

| gratzy56 a răspuns:

Parul, podoaba capilara a fiecarui om, poate reprezenta un simbol al frumusetii si totodata exprima si starea de sanatate a unui organism. Lipsa vitaminelor, efectele stresului, lipsa somnului si disfunctiile hormonale sunt doar cateva aspecte vizibile la nivelul parului, dar si al pielii. Parul persoanelor care nu au un regim de hrana sanatos, nu mananca fructe, legume ci numai grasimi sau de la fast-food este degradat, friabil, lipsit de stralucire si cade. De asemenea un par bogat si sanatos au sportivii, caci circulatia acestora ramane este una foasrte buna si astfel este bine vascularizat si firul capilar.
Care sunt cele mai frecvente cauze ale caderii parului?
Caderea parului, cresterea dificila a acestuia si regenerarea ingreunata pot avea la baza cateva cauze: disfunctii hormonale, carente alimentare, stres, insomnie, diferite boli hepatice, abuzul de produse cosmetice destinate ingrijirii parului etc. Caderea parului poate avea multe cauze si este important felul si locul de unde cade acesta, de exemplu daca pica mai mult din crestet poate fi o cauza de natura ereditara, daca pica in smocuri probabil este o afectiune dermatologica, daca pica diseminat fie are cauze de avitaminoze, fie scalpul este prea gras, fie sunt asociate aceste cauze sau sunt ascunsi si factori genetici. Astfel, pentru caderea parului se urmeaza un tratament ce elimina cauza care o produce.
3 masti impotriva caderii parului si regenerante
1. Masca cu ulei de ricin
Se recomanda amestecul intr-un recipiet a 2 linguri de ulei de ricin, 2 linguri de miere de albine si 10 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca bine si se aplica pe par masand la radacina timp de 5 minute. Apoi masca se lasa in continuare sa actioneze jumatate de ora. Se recomanda acest tratament de 4 ori pe saptamana.
2. Masca regeneranta si revitalizanta
Aveti nevoie de o jumatate de ceasca de suc de morcovi, un galbenus de ou, 2 linguri de ulei de masline, o capsula de vitamina E, 10 picaturi de vitamina A uleioasa si zeama de la o jumatate de lamaie. Toate acestea se amesteca intr-un recipient iar modul de folosire este similar celui de la masca numarul 1.
3. Masca regeneranta si tonifianta
Este o masca mai complexa ce amesteca practic primele doua masti, insa nu se recomanda a fi folosita decat dupa un tratament deja aplicat parului, spre exemplu dupa trei saptamani de folosire a uneia din mastile de mai sus. Aceasta masca se compune din amestecul urmatoarelor elemente: 10 picaturi de vitamina A, 2 capsule de vitamina E, un galbenus de ou, doua linguri de miere, doua linguri de iaurt sau lapte gras, zeama de la o jumatate de lamaie, 5 picaturi de ulei de ricin, tinctura de urzica 2 lingurite, propolis si o jumatate de banana pisata. Masca se lasa sa actioneze timp de jumatate de ora dupa ce in prealabil ati masat scalpul la plicarea ei timp de 5 minute. Aceasta masca se poate folosi o data pe saptamana.
DACA astea nu merg, consulta un medic si fa-ti cateva analize. caderea parului poate fi cauzata de anemii, surmanaj, alimentatie neadecvata, anumite boli hormonale si...multe altele. SUCCES!

| gratzy56 a răspuns:

ALTE 6 retete de frumusete cu ulei de ricin
Exista o multitudine de tratamente naturiste de infrumusetare care au fost transmise din generatie in generatie pana in zilele noastre. Folosite din vechime si perfectionate de-a lungul timpului, aceste tratamente isi dovedesc de fiecare data eficacitatea.
Indiferent ca ai o piele uscata sau grasa, un par drept, cret, vopsit sau natural, vei gasi intotdeauna un tratament potrivit ce nu necesita decat un minim de efort. Astfel de tratamente sunt utile mai ales cand nu ai timpul si resursele necesare unei vizite la un salon specializat. Mai mult decat atat, acestea se dovedesc de multe ori mai eficiente decat produsele din comert deoarece nu contin ingrediente chimice sintetice.
Unul dintre produsele indispensabile unei truse cosmetice este uleiul de ricin. Acesta este un ulei emolient, ce se gaseste adesea in componenta rujurilor sau a altor produse de ingrijire. Bogat in antioxidanti, uleiul de ricin este produsul ideal pentru ingrijirea pielii dar si a parului. Datorita proprietatilor de vindecare, acesta este folosit pentru a calma iritatiile pielii, pentru a curate tenul de impuritati si pentru a stopa caderea parului.
Tratament pentru par
Acest remediu naturist este recomandat mai ales pentru parul uscat. Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.
Tratamente pentru ten
Pentru ridurile fine din jurul ochilor sau de pe gat poti masa zilnic putin ulei de ricin pe pielea ridata. Uleiul de ricin poate fi folosit si pentru a atenua petele de culoare si pistruii de pe fata. Pentru asta se maseaza in fiecare seara putin ulei pe zonele afectate.
Uleiul de ricin se mai foloseste impreuna cu uleiul de jojoba pentru a curate porii si a indeparta punctele negre. Cele doua tipuri de ulei se amesteca in proportii diferite, in functie de tipul de piele. Pentru ten normal se face un amestec din 1⁄4 ulei de ricin si 3⁄4 ulei de jojoba, iar pentru ten gras, 1⁄3 ulei de ricin, 2⁄3 ulei de jojoba. Pentru a calma pielea, se poate adauga si o picatura de ulei esential de lavanda. Solutia obtinuta se aplica pe fata si se maseaza pentru 20 de minute. La final, se acopera fata cu un prosop umezit si caldut si se lasa sa stea pentru cateva minute, cat se dizolva bine uleiurile.Se sterge fata cu prosopul respectiv. Poti incerca sa inlocuiesti uleiul de jojoba cu ulei de masline extra virgin.
Tratament pentru cearcane
Amesteca ulei de ricin cu putin ulei de cocos, si maseaza zona de sub ochi cu acest produs, pana se absoarbe in piele. Tratamentul se aplica zilnic.
Tratament pentru buze
Pentru buzele care incep sa isi piarda din culoare, poti folosi un amestec de ulei de ricin si ulei de migdale. Se ung buzele cu acest amestec in fiecare seara inainte de culcare.
Tratament pentru sprancene si gene
Adauga putina coaja de lamaie (nu folosi zeama de lamaie deoarece iti vei irita ochii) intr-o sticluta cu ulei de ricin. Lasa solutia sa stea cateva zile intr-un loc intunecat. Aplica un pic de ulei pe gene si sprancene in fiecare seara inainte de culcare cu ajutorul unui betisor de urechi. In scurt timp firele de par vor deveni mai rezistente, mai groase si mai lungi.
Tratament pentru maini
Aplica in fiecare seara, inainte de culcare, un strat de ulei de ricin pe maini, masand bine unghiile si cuticulele. Pentru a obtine efectele dorite, inveleste-ti mainile in manusi. Uleiul iti va hidrata piele, iti va lasa unghiile stralucitoare si va preveni uscarea si craparea cuticulelor. Uleiul de ricin poate fi masat si in pielea crapata sau uscata de pe calcaie, genunchi, coate. Zonele tratate cu ulei se acopera peste noapte cu sosete, respectiv bandaje/film alimentar. Dimineata se spala zona cu un sapun moale iar in cazul bataturilor, se freaca cu piatra ponce.
Desi nu sunt intotdeauna la fel de usor de utilizat sau la fel de placute ca produsele din comert, remediile naturiste sunt de multe ori mai eficiente ca acestea. Aplicate cu regularitate, astfel de tratamente te vor ajuta sa iti pastrezi frumusetea si aspectul tineresc chiar si in etape mai tarzii ale vietii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
in primul rand trebuie sa ai certitudinea ca e din cauza acestui ulei, asa ca nu te mai da pana nu tragi o concluzie sigura
in al doilea rand s-ar parea ca spalarea parului nu se face in aceeasi zi cand te-ai masat cu uleiul de ricin, dar asta nu stiu daca poate fi o cauza sa-ti cada parul doar pentru ca te-ai spalat imediat! in orice caz s-ar putea sa-ti fi picat doar firele care erau destinate sa cada, nu vreau sa te influentez, intreaba si o coafeza, ele sunt la curent cu diverse probleme legate de caderea parului
intreaba la Farmacie care sunt efectele secundare, contraindicatii, daca exista
cauta si pe net, de exemplu http://www.ziare.com/......noi-872920
TU STII CUM ITI cadea inainte de a da cu acest ulei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alinus.h pai se pare ca la tine uleiul de ricin este pentru epilat. Asa ca foloseste-l mai bine... cind duci veverita la frizer rolling on the floor tongue

| yoyo11828 a răspuns:

Alohaaa! Sincera sa fiu nu vreau sa te intristez, insa si eu am folosit ulei de ricin si tot felul de produse...insa am observat ca acel ulei doar mi-a stricat parul deoarece si-a pierdut din stralucirea si volumul lui...deci nici eu nu stiu ce sa fac sa fie din nou plin de viata... dar nu mai folosesc nici un ulei...NIMIC. Doar samponul fara balsam ca nu este indicat...CADE MAI MULT PAR...asa mi-a spus un medic si am vazut eu... te pup si daac afli ceva te rog intra pe id-ul meu sa imi spui si mie.
PUpici

| baby_3369 a răspuns:

Si eu m.am dat cu ulei de ricin.sincer nici la mine nu prea s-a vazut cine stie cehappy

| razvan_3457 a răspuns:

Hahahha. mie mi a recomandat cineva pentru matreata. desi nu am folosit ca mi a disparut repede. dar sunt mii de tratamente naturiste. cauta pe google.