| DarkGirl a întrebat:

Fac cate 2 ore de aerobic la sala (absolut in fiecare zi) si acasa nu mai mananc paine dulciuri fast food si acidulate, mananc doar mancare gatita acasa dar fara paine, am 1.68 si 65 kg (m-am ingrasat rau) as vrea sa dau jos 8 kg intr-o luna in acest fel, oare este posibil? sau trebuiesc sacrificii mai mari de atat? vreau sa ajung la 57 kg

2 răspunsuri:
| cosmin21 a răspuns:

Cred ca sebibv glumeste danduti dieta aia " speciala", o poti incerca daca vrei sa mai pui pe tine ceva.

| sebibv a răspuns:

DIETA SPECIALA

LUNI

DIMINEATA: 1 cafea+1felie de paine + omleta ( 1 ou+1felie de sunca)
PRANZ : 200g muschi de vita la gratar +50 g de paste fierte (o lingura de ulei de masline si condimente)
SEARA: 100 g de somon afumat ( 4 felii ) +4 felii de pepene galben + o salata de cruditati fara maioneza ( 1 lingura ulei de masline, otet si condimente )

MARTI

DIMINEATA: 1cafea + 1 ou fiert +1 iaurt natural +1 felie de paine
PRANZ: jumatate de piept de pui la gratar +4-5 linguri de fasole fiarta +1cub de unt (10g)+o banana mica
SEARA: 200 de grame de ficatei de pui la gratar + 4 linguri de orez fiert cu sare si condimente + 1 salata de varza cu o lingure de ulei de masline, otet si sare.

MIERCURI

DIMINEATA: 1 cafea + o felie de paine +pasta de branza light + o rosie.
PRANZ: 200 de grame de muschi de vita la gratar + 1 cartof copt + 1 salata de muraturi +1 fruct de sezon
SEARA: 150 de grame de piept de pui afumat bucatele si pus pe 1 salata mare asortata ( 1 salata verde + 2 rosii + 1 castravete+1 ardei gras+2 linguri ulei de masline, otet, sare)

JOI

DIMINEATA:1 cafea, 1 pahar de lapte cu 1, 5 % grasime + 1 felie de paine + 1felie de sunca slaba
PRANZ: 200 de grame de muschi de porc la gratar + 4-5 linguri de varza calita ( cu sos tomat, putin ulei si sare )+1 felie de paine
SEARA : 200 de grame de branza de vaci + 2 linguri de smantana cu 12 % grasime + 4 linguri de mamaliga + 1 fruct de sezon

VINERI

DIMINEATA: 1 ceai, o felie de paine + 1 cub de unt(10g) + 2 lingurite de gem
PRANZ: paste cu sos tomat( 70 de grame paste, 1 ceapa, usturoi condimente, 2 linguri ulei de masline, 2 linguri de parmezam ras )
SEARA: 200g peste la gratar +3-4 linguri de legume asortate +1 fruct de sezon

SAMBATA

DIMINEATA: 1 cana de lapte cu 1, 5 grasime + 1 ceasca fulgi de cereale
PRANZ: 1 ciorba de vacuta + 200g de piept de pui la gratar + 1 salata verde cu o lingura de ulei de masline
Seara: 200 de grame de muschi de vita la gratar +5-6 ciuperci la gratar +1 salata de muraturi + 1 inghetata de fructe (2-3 cupe fara frisca )

DUMINICA

DIMINEATA: 1 cafea + 2 crenwusti +1 lingurita de mustar+ 1 felie de paine
PRANZ : 1 ciorba de pui cu legume + 1 conserva de ton in suc propriu pusa peste o salata mare asortata ( vezi salata de miercuri ) + 5 masline +2 linguri de porumb fiert
SEARA: 1 mozzarella +1 rosie +1 cotlet de porc la gratar + 4 linguri de piure de cartofi +1 salata muraturi

REGULI
• Se beau 6 pahare de apa /zi
• Ceaiul si cafeaua se indulcesc cu aspartam
• Sunt permise ori ce fel de bauturi light
• Painea folosita poate fi gen toast sau ori ce fel de felie de paine
• Dupa preferinta se poate inlocui carnea de vita cu cea de pui