| lovem3 a întrebat:

Fetelor am nevoie de niste sfaturihappy. mi-am lasat unghiile sa creasca destul de mult, le ingrijesc mereu :le dau cu ulei de masline cu lamaie cu solutie speciala cu vitamina B etc. Vreau sa nu mi se rupa si am inteles de la o fata ca imi pot aplica un start subtire de gel(evident ma duc la salon) pentru a fi mai tari. Daca imi pun gel nu ii va dauna unghiei naturale? voi ati procedat asa?(nu ma refer la unghii false cu gel...ci la unghie naturala happy )

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Am avut si eu tot asa. mi-am lasat unghiile sa creasca [ le dadeam cu Farmec cu B5 - ff bun ] si pe urma mi-am pus gel la manichiura la salon. Unghiile au fost la fel de frumoase si dupa 1 luna [ cand am dat gelul jos ] dar acum, de la atata pilit... sunt cam subtiri si nu e deloc placut. Dar e alegerea ta...hee hee

| Barajag a răspuns:

Daca unghiile naturale sunt subtiri si se rup neincetat si nu reusim sa le crestem dupa bunul plac, atunci gelul e solutia.Se spune ca unghia trebuie sa respire! Ea respira in momentul in care incepe sa creasca nu? Atata timp cat ea creste, inseamna ca e sanatoasa, ca radacina unghiei nu e afectata! Partea de unghie care e sub gel, e deja compromisa din momentul in care noi o pilim ca sa-i oferim o aderenta mai buna gelului.Acea portiune de unghie e deja subtiata iar in cazul in care tu doresti sa renunti la gel, e normal sa se rupa, sa arate rau sau bolnavicios, dar si pentru asta exsista o solutie: (oja) gel cu calciu, care se aplica de cate ori este nevoie, care intareste unghia, o protejaza si o ajuta sa se regenereze.Bafta!

| Carla_2571 a răspuns:

Daca iti vei pune un gel peste nghia naturala este logik ca dauneaza.Cauda in brosuri de la avon si iti poti comanda de la cineva sau de pe net www.avon.ro este intaritor pentru unghi este ca si un fel de lac transparent care il aplici peste unghie amm vazut int-o revista avon... funda pls

| lovem3 explică:

Georgiana e logic ca sunt false stiu am punctat lucrul asta sa nu incurce lumea sa se inteleaga ca vorbesc despre unghiile mele naturale care vreau sa le apilc un strat de gel happy si nu de cele false happyde aceea funda? nu mi-ai raspuns la intrebari happy

| BYBY a răspuns:

Mai mary. e logic ca daca iti pui unghii cu gel sau cu acryl sunt falsewinking
Nu se vor rupewinking eu iti rekomand de gel, sa iti dea macichiurista un strat destul de subtire de gel ca sa le intareasca pe ale tale naturale.si mai poti folosi un intaritor de exemplu cel care`l gasesti la farmacia plafar din extracte naturale...sunt f bunewinking
Funda! te rog!

| BYBY a răspuns:

Pai.eu cred ca ma punctat destul de bine.si m-am facut si inteleasa nu? :-s
dar in finerolling eyes
cele cu acryl sunt unghii false.gen cele care le gasesti la magazin. dar numai ca ti le fixeaza cu lac special si le modifica manichiurista.si sunt ceva mai moi
Iar cele cu gel, le modeleaza dupa cum vrei u. poti sa le faci patrate, rotunde, mai lungi, mai scurtehappydupa placul taUhappy
Si nu, din cate stiu eu ca purtate regulat cele cu gel nu dauneaza unghiei naturale.si cand zic regulat ma refer maxim 2 saptamani. dupa care iei o pauza tot d 2 saptamani sau cat doresti tu.iti ingrijesti unghia naturala cu lacuri, intaritoare, si revi iar la cea cu gel, pana cand si cele naturale ajung la forma dorita.
Asta am spus de la inceput, mai pe scurt, nu`mi place sa ma complicwinking
Succes! Si, fi mai, atentawinking!
Kiao!

| DolcE_7446 a răspuns:

Daca iti vei pune gel peste unghia ta naturala, eu zic ca vei regreta apoi, pentru simplu fapt ca ti le vei strica! Este nevoie de o pilire a unghiei pentru ca gelul sa se poata aplica pe unghie si logic sa stea bine, sa nu se crape...deci clar ti le subtiaza si degeaba te.ai chinuit u pana acum sa fie mari si frumoase cand acum ai de gand sa o dai in bara.

Eu am procedat exact ca si tine... le aveam mari si nu vroiam sub nici o forma sa ma trezesc cu vreo unghie rupta, am mers si mi.am pus gel pe unghie iar cand am vrut sa renunt de tot la gel, am constat cu stupoare ca am procedat f gresit din cauza faptului ca ele erau f subtiri si moi.

Mi. a trebuit mult timp sa le refac tari si rezistente dupa multe tratamente, dar pot sa zic ca nici acum nu am reusit in totalitate sa le refac, pentru ca mai nou mi se exfoliaza.

Eu zic sa te mai gandesti si sa inveti din greselile altora!