| RaTuSkMiK a întrebat:

Hay TPU
Care stie niste tratamente naturiste pentru cosuri?
Sau daca nu stiti naturiste, cele medicata, creme...
please Help
Fundaa

10 răspunsuri:
| Alysée a răspuns:

Isotrexin gel, dar cel mai ieftin este dermatologul daca ai sub 18 ani, iti da o gramada de creme aproape pe gratis.

| Smoosh a răspuns:

Stiu un remediu, super ieftin si merge (incercarea moarte n-are big grin ) te duci la plafar si ceri frunze de brusture(eu am dat 3 lei).te duci acasa si faci infuzie de doua linguritze de brusture si lasi un pic sa se raceasca (sa fie caldutza) si te speli pe fata cu ceaiu ala, timp de cateva saptamani happy. In cele mai multe cazuri am auzit ca merge, dar totusi tenurile difera.Deci 99% ar trebui sa mearga.
Si pe langa asta ai grija de tenul tau spala-te pe fata intotdeauna, dar nu prea mult pentru ca o sa ti se usuce pielea.Nu folosi machiaj mult si nu tine mai multe de 5 ore machiaju pentru ca fondul de ten nu lasa porii sa respire si faci bacterii pe fata si de aia iti apar cosuri.Succes! happy

| dOody a răspuns:

Zineryt. la mine a functionat in mai putin de o luna

| Anca4747 a răspuns:

1. Poti incerca pastile cu zinc, le gasesti in farmacii
2. O data sau de doua ori pe saptamana fa-ti un peeling- adica indeparteaza pielea moarta. Iti recomand sa il faci dupa baie, cand porii tai sunt deschisi, iar pielea moarta se ia usor. Am auzit ca poti face peeling cu un amestec de ulei de masline si zahar, si nu necesita crema dupa.
2. Cand transpiri, evita sa pui mana pe fata si spala-te cu prima ocazie.
3. Nu umbla la cosuri, adica nu le stoarce pana nu sunt coapte! Cel mai bine e sa iti pui capul deasupra unui bol cu apa fierbinte (cu un prosop pe cap). Porii se vor deschide mult mai bine. Foloseste un tampon sau vata ca sa storci cosul, nu apela doar la degetele goale. Nu uita sa dezinfectezi locul!
4. Evita mancarurile grase! Somonul face foarte bine tenului, cunsuma-l macar o data pe saptamana.
5. La Plafar poti gasi, in sticlute de vreo 50 ml: tinctura de urzica, siropuri de mesteacan etc. In realitate, ele au fost create pentru a fi diluate in apa si baute. Eu le-am aplicat pe cosuri si mi-au facut foaaaarte bine!
6. Hidrateaza-te mult si nu folosi pe fata sapun normal, pentru maini si corp. Foloseste geluri si sapunuri speciale pentru fata.
7. Consulta un dermatolog totusi. El iti poate recomanda creme si tratamente mai bine decat o pot face eu.
Funda? happy

| einstein12 a răspuns:

Este o crema, cred ca o gasesti la magazine Clean and Clear dar este pentru puncte negre.

| AnDrAdA_6020 a răspuns:

Eu am folosit spirt de fata(noaptea) si crema de zi(ziua) si mi.au trecut intr-o saptamana.

| mariana_4522 a răspuns:

Incearca:50 ml ulei de masline+ 100 picaturi ulei aromat de lavanda.

| mariana_4522 a răspuns:

Altul nu am

| BogdanBoby a răspuns:

Vezi aici, poate gasesti ceva sa te ajute http://www.calendula.biz/calendula/eshop/5-1-Antiacnee