| UzumakiMelania a întrebat:

Hei. Ce pot face pentru părul meu gras? Totul era ok până acum o lună. Mă spălam cu clear şi eram mulţumită de rezultate. Într-o zi m-am spălat pe cap, iar în a2a zi se vedea cum părul se îngraşă şi din a3a zi era gras de parcă nu-l mai spălasem o săptămână. Şi tot aşa până când a început să se îngraşe şi mai repede, adică mă spălam ziua, iar noaptea se vedea cum se îngraşă. Am schimbat şamponul în head and shoulders citrus fresh şi nimic. Menţionez că îmi perii părul doar o dată pe zi şi îl spăl de 2 ori pe săptămână.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
La mine a functinat doar un sampon, petrole hahn pentru par gras se gaseste la farmacii sau plafar.
Incerca sa te speli pe cap cu apa calduta, nu fierbinte ( pentru a nu irita scalpul ca sa produca sebum) si sa te dai cu balsam doar pe varfuri.
Dupa spalarea si clatirea propriu-zisa, poti sa te mai clatesti cu apa calduta si otet ( 1-2 l apa, 2-3 linguri otet). face foarte bine la par. Si incearca daca te usuci cu feonul, sa nu te mau usuci cu el, aerul cald de la feon provoaca sebum.

| AnnaaaMaria a răspuns:

La anumite intervale de timp trebuie să îți schimbi șamponul pentru că deja începi să te obișnuiești cu el și de aceea e posibil să nu mai „funcționeze" ca la început. Și eu am părul gras, dar mă enervează la maximum că la rădăcină mi se îngrașă una-două și în rest e chiar uscat. Ce m-a mai salvat pe mine a fost un șampon de la Garnier, ceva cu citrice, la un ambalaj albastru, nu mai rețin exact numele și nu mi se mai îngrășa părul așa repede. Important e să nu dai cu mâna prin el pentru că pe mâini avem sebum, iar asta bineînțeles că dă părului un aspect uleios. Folosește măști pe bază de citrice și îți mai poți cumpăra un șampon uscat pe care să-l aplici la rădăcină ca să nu mai speli părul atât de des. Se găsește la Sensiblu de la Batiste, la DM de la Balea, la Oriflame din gama proprie era într-un timp, nu știu dacă acum mai este...

| TanteMarianne a răspuns:

Da cu balsam pe el!

| alexa10ale a răspuns:

Ai putea sa te speli cu sampon de bebelusi acela tine vreo 4 zile apoi incepe sa se ingrase parul