| Awam9abla a întrebat:

Hei! Crema cu protecție solară cu un spf ridicat îngreunează bronzul? Adică mă bronzez mai greu cu cât spf-ul e mai ridicat? Sau nu are importanta? Vreau sa folosesc o cremă cu spf 30 dar îmi e teamă ca nu cumva să nu mă bronzez

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SPF combate îmbătrânirea prematură a pielii, piele înroșită sau arsuri, pete pigmentare sau alte afecțiuni mai grave ale pielii, in acest caz SPF 15 blochează aproximativ 93% din razele UVB, iar SPF 30 blochează nu mai puțin de 97% din razele UVB. Cu cât SPF-ul este mai ridicat, cu atât șansele ca sa te bronzezi sunt mai mici.
Aplica crema cu 10 minute înainte de a te expune la soare.

Oricum, bronzul nu va fi nicio problema, arați foarte binewinking

Mult succes!

| Doja a răspuns:

Cremele SPF 20-25 ofera 90% protectie. Restul pana la 50 ofera pana la 97% protectie solara, insa doza de chimicale este incredibil de mare.

SPF inseamna cat de mult poti sta in soare fara sa te inrosesti. De ex daca te inrosesti dupa 10 minute, daca te dai cu spf 2 te vei inrosi dupa 20 de minute. spf 10 dupa 100 de minute, etc.