| LostInHell55 a întrebat:

Hei,
cum as putea sa-mi acopar mai bine acneea? mereu am problema asta. ma fac cu fond de ten, da, e o poveste complicata ..am fost la fel si fel de dermatologi, acneea e urata ..rosie. imflata. verdictul era acelasi de la toti " forma de acnee care rezista pana la 22 de ani,poate lasa si cicatrici " deci,am ales sa nu-mi mai stric sanatatea cu fel si fel de antibiotice ca sa mi-o tin sub control, in momentul in care opresc tratamentul si ele au mai disparut. apar si mai multe. stiti cred'ca efectul. trec ele, asta e. pana atunci ..incerc sa le acopar. pana si cu fond de ten mi se vad. si nu-mi place,ma simt atat de prost. stiti ceva metode sau nu stiu, orice. ca sa imi acopar mai bine acneea.
multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| LostInHell55 explică:

Am avut tratament cu Roacutanne, m-a afectat foarte urat. buzele imi erau carne vie, scaun cu sange, dureri musculare, halucinatii, dupa care am facut o criză foarte urata de fiere unde s-a descoperit ca mi-a afectat si ficatul. aia mi-a pus capac total! mai ales chestiile ce le-am citit despre el. abia dupa. medicament ilegal in foarte multe state care se dau doar cu semnatura pacientului ..pe riscul lui. de aia am zis ca mai bine stau asa cu ele. pana poate poate piele isi va mai revenii, decat sa mai trec prin ce-am trecut.

| Peridava a răspuns:

Nu trebuie sa o acoperi. Poti face o infectie urita. Trebuie tratata. Antibioticele ti-au fost recomandate de medic?! Cauza, cred ca este si alimentatia cu grasimi. Mergi la medic.

| Holy2010 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar daca iti imaginezi ca in momentul in care faci 22 de ani acneea dispare miraculos, te inseli. Eu am avut 10 ani acnee...a adultului! Am incercat tot si crede-ma ca daca incerci sa o acoperi faci mai rau. Mi-a trecut intr-un final cu PanOxyl (nu gasesti in farmacii, am gasit pe olx la o doamna din Cluj) E un miracol crema asta, intr-o saptamana nu mai aveam nimic pe ten.

| Ssssmokin a răspuns:

Incearca aknesol, gasesti la plafar sau daca nu comanzi de pe internet.

| wonderfull a răspuns:

Usturoiul elimina foarte rapid infectiile pielii. Poate fi folosit pentru tratarea acneei suparatoare si a iritatiilor. Se prepara o pasta dintr-un catel de usturoi, care se aplica pe zona afectata. Pasta trebuie lasata cateva minute sa actioneze, dupa care se indeparteaza cu apa calduta.
Exista, insa, si persoane care spun ca acelasi efect il are si sucul din catelul de usturoi.