| Andreeea7 a întrebat:

Hei! Parul meu este șaten și in urma cu 2 ani mi-am făcut ombre blonde. Verile am stat la soare și mi sau deschis foarte tare. Am folosit și lămâie și acum câteva Șuvițe îmi sunt albe. Ma rog, întrebarea este:
POT SA ÎMI DECOLOREZ PARUL LA SOARE SAU CU LĂMÂIE? SE ARDE? CE SE ÎNTÂMPLA CU EL? TOT CE VREAU SA ȘTIU, este dacă are vreun dezavantaj.(mai mult cu deteriorarea)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sucul de lamaie este coroziv, are un pH intre 2 si 3, este fototoxic, contine foarte multi iritanti si un ingredient care mareste puterea de penetrare a celorlalti iritanti. Pe scurt : parul se va degrada, se va usca, se va rupe, scalpul se va irita mai ales daca stai mult timp in soare si e posibil si sa-ti cada parul. Posibil si o dermatita de contact sau matreata daca ai scalpul sensibil.

Daca vrei sa-ti deschizi parul poti sa folosesti decolorarea cu miere : http://lifepassionandbeauty.blogspot.ro/......ui-cu.html

| Lăurik2 a răspuns:

Da, se va deteriora foarte rau. Oricum parul blond se distruge la soare. Lamaia este acida, iar daca o sa o folosesti foarte des, o sa se despice varful, apoi se va rupe firul de par, parul tau va avea aspect de matura si se va rupe extrem de repede. Va trebui sa il tunzi.
La soare, se spune ca parul se 'deschide' la culoare putin. Exista mai demult un experiment cu niste tipe care foloseau lamaie si miere sa isi decoloreze parul, insa nu stiu daca merge, iar daca merge, parul tau va fi distrus. Daca asa e acum, trebuie sa ii faci masti de par(daca o sa cauti, o sa gasesti — cu ou, cu ulei de ricin, de cocos, de masline, cu scortisoara, etc.)
Bafta! happy