| anonim_4396 a întrebat:

Hello, TPU! happy
Astăzi merg la medicul de familie și aș vrea să îi cer o rețetă pentru o cremă împotriva acneei (la mine, aș putea spune că e ușoară spre medie, adică uneori îmi mai apar coșuri și îmi rămân urme roșii (doar pe frunte) și nu am un ten mat... iar pe bărbie și pe nas îmi mai apar puncte negre). Acum vreo 3 luni am folosit Zineryt. A fost bun, dar nu pot spune că m-a ajutat foarte mult, cum mă așteptam. Nu am consultat un medic dermatolog, însă o prietenă care este farmacistă mi-a spus de Brevoxyl și de Skinoren. Nu aș vrea să fac drumuri la vreun medic dermatolog, așa că vă cer vouă părerea. Din moment ce am auzit că sunt în jur de 40 de lei, m-am gândit să cer o rețetă, dar nu știu care este mai bun.
Mulțumesc anticipat! (FUNDĂ)

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Eu am folosit Skinoren Si Zineryt date de dermatolog.Foloseam Skinoren de 2 ori pe saptamana iar in resul zilelor Zynerit, seara dupa demachiere.Combinate au dus la un rezultat bun dar dupa cateva luni.

4 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Poti sa folosesti usturoi si zeama de lamaie pentru a usca cosurile. Poti sa iei de la farmacie si e ieftin pliculet cu pudra de argila si iti faci masca de fata de argila, e bunicica. Si o crema mai buna din cate am incercat eu e tot de la farmacie, crema antiacnee cu ulei de salvia si sulf, e crema de noapte, e buna, daca vrei poti sa cauti pe net despre ea inainte sa cumperi, si e vreo 9 lei. Dar secretul e sa nu folosesti aceeasi crema in fiecare zi pentru ca dupa nu isi mai face efectul, o folosesti 2 zile, 1 zi folosesti ceva hidratant pentru ca tot ce ti-am zis eu aici usuca pielea, mai dai o seara cu crema asta apoi ziua ailalta dai cu alta.

| Amaryllis a răspuns:

...Toate cremele sunt bune, dar mai bine consulta un medic dermatolog. El se pricepe la asa ceva, si iti poate spune ce sa iei in functie de tenul tau si cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea ca ceea ce iti recomanda medicul de familie sa fie ca si frectia la piciorul de lemn, problema acneei e una destul de comuna si de multe ori aparitia ei e normala, si nu dispare cu creme minune, pentru ca e provocata de varsta, alimentatie, mediu, etc.

| madlenne1 a răspuns:

Si eu folosesc zineryt, e bun dar un coleg foloseste isotrexin, si este foarte bun, sper ca te-am ajutat!