| daniela_7403 a întrebat:

Imi iese cosh dupa cosh pe barba deja de o saptamana, imi trece unul iese altul! ce sa le fac? ajutati-ma!:crying((arat ingrozitor! cele care trec lasa urme roshii!:crying((((

13 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nici eu nu stiu prea bine, dar sfatul este sa mergi la dermatolog, faci anumite analize, apoi urmezi un tratament in functie de cauzele care favorizeaza acneea; acasa poti incerca tratamente naturiste cum sunt ceaiurile de musetl etc, mastile cu argila, cu tomate etc, o igiena a fetei mai riguroasa decat de obicei si sunt sigura ca nu rezisti sa nu-ti atingi fata cu mainile... daca ai parul lung incearca sa il tii prins sau in asa fel sa nu cada prea mult pe fata; cam atat de la o eva care a trecut prin asta si sunt sigura ca si celelalte eve au multe sfaturi bune succes

| kiss a răspuns:

Nu-e foarte indicat sa storci cosurile pentru ca risti sa se infecteze si sa-ti apara altele mai mari si mai urate. dar daca tii totusi sa le scoti, inveleste-ti varfurile degetelor cu pansament steril pentru ca nu este igienic sa-ti storci cosurile oriunde sau oricum. NU LE STOARCE CU UNGHIILE, O SA FACI O RANA! nu uita sa dezinfectezi bine locul.
nu este indicat sa te speli de foarte multe ori pe zi si cu atat mai putin cu sapun pentru ca acesta usuca, iar pielea ta va genera o cantitate mai mare de sebum ceea ce este neplacut. un ten gras e predispus la aparitia cosurilor mai mult decat celelalte tipuri de ten.
sper sa te ajute raspunsul meu happy

nony
| nony a răspuns:

Schimba-ti sangelewinking

| TheLoveDoctor a răspuns:

Dupa ce se spala fata se da cu tinctura de propolis care e o substanta lichida. aceasta usuca si dezinfecteaza, iar dupa aceea se aplica local mibazonul care e un unguent. cel mai bine ar fi sa se aplice seara inainte de culcare si sa se stearga dimineata. tratamentul dureaza 10 zile.

| TheLoveDoctor a răspuns:

"tipu" mai intereseza-te cu mibazonul. Sunt fel si fel de pareri despre acest tratament, dar uite ca da rezultate mai mari decat cremele din farmacii. Vai da e pentru animale? Ce noroc ca ti-am citit comentul ca eu ma duceam la veterinar si credeam ca e beauty salon. Vor aparea semnele cu trecerea timpului. deci sti si ai folosit sau cum? Nebunaticule

| TheLoveDoctor a răspuns:

Off ai incercat si cu urina si nu a mers? da-ți casca jos sa te vedem la fata poate putem sa ne dam cu parerea. Hai nu mai fi complexat atat. Doar sti ca in sufletelul tau esti doar un animalut care cere atentie. Iar incepi cu mibazonul ca se gaseste doar la veterinar, ti-am mai explicat ca stiu asta(am si eu google) dar tu cum esti un animalut rau latri in continuare. Hai te pup si nu mai fi rautacios ca o sa se gasesca si o solutie pentru acneele tale. Nu mai fi asa dur si nu mai incerca cu pipilica pe fata ca nu e bun.

| dana_7218 a răspuns:

Ideea este ca tu le storci, puroiul se duce pe pielea curata si o iei de la capat. dupa ce storci cosul, incearca sa nu il mai intinzi, apoi spala-te pe fata cu gel de curatare de la elmiplant sau cu orice altceva special pentru cosuri.

Răspuns utilizator avertizat
| perla a răspuns:

Spala-te pe fata cu detergent intim, pentru ca are PH 0, si vezi l-a mine s-au uscat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu stori cosurile si sa iti exfoliezi tenul la 2 zile.

| halo a răspuns:

Incearca sa dai cu putin clor sau tincturea de propolis