Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Imi pot face un scrub pentru ten(si corp) cu sare de bucatarie(fina) si ulei de masline? E prea dura sarea pentru ten? Imi puteti spune niste exfoliante facute acasa? Funda si vot

Răspuns Câştigător
| JustAaGirl a răspuns:

Hei, hei
Sarea nu e o optiune. Poti incerca cu zahar normal sau brun dar nu cel fin amestecat cu miere happy
Mai este unul cu bicarbonat de sodiu pe care ti-l pui in palma cu putine apa pana se omogeaza intr-o pasta. Daca vrei poti lasa bicarbonatul pe fata pana se usuca plus ca e bun pentru. cosuri happy
Eu pe acestea le-am incercat si dau roade happy Mai sunt si zatul de cafea sau malaiul dar nu stiu ce efecte au etc happy
Pa, Pa >big grin

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Malaiul, zaharul ori zatul de cafea in combinatie cu miere sau ulei de masline sau cu gelul de curatare pentru ten pe care-l folosesti.

| capricc a răspuns:

Eu folosesc orez. Abia l-am descoperit. Inainte foloseam zahar bun pisat bine. http://fucsia.ro/scrub-masca-de-fata-din-orez/

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Eu mai mult prefer zat de cafea sau cafea macinata cu ulei de masline foarte bun pentru celulita si fermitate.

| MihaelaCaty a răspuns:

Pentru exfolierea pielii e bine sa utilizam un scrub o data pe saptamana, intotdeauna pe pielea curata. Exfolierea este vitala pentru piele. Ea ajuta la eliminarea celulelor moarte si la curatarea reziduurilor invizibile pentru ochiul liber, dar care totusi se gasesc la suprafata pielii. Ea elibereaza porii si astfel scad sansele de aparitie a punctelor negre si a cosurilor.
Retete pentru scruburi naturale

Scrub cu ovaz

Se amesteca o lingura de fulgi de ovaz cu putina sare (un sfert sau jumatate de lingurita) si o lingurita cu apa. Daca se doreste, apa poate fi inlocuita cu o lingurita de ulei de masline. Compozitia cremoasa se aplica pe toata fata prin miscari circulare. Se poate folosi si pe gat sau restul corpului. Insa daca vei face asta vei avea nevoie de o cantitate mai mare. Scrubul il lasi pe fata cateva minute (5-10) si apoi clatesti cu apa calduta.

Scrub cu bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu are o multime de utilizari. Pe langa cea clasica, de ingredient in retetele de prajituri, el are si capacitatea de a fi un exfoliant foarte bun. Pur si simplu pune intr-o ceasca niste bicarbonat de sodiu, o lingura sau mai mult, in functie de cat scrub ai nevoie. Apoi adauga treptat cate putina apa pana cand compozitia devine o pasta cremoasa, nu apoasa. Si freaca usor tenul cu ea. O poti lasa pe fata 5-10 minute si dupa aceea o clatesti cu apa calduta. Se vad rezultatele pana si in cazul punctelor negre.

Scrub cu zahar

Prin natura lui zaharul este un exfoliant natural. In urmatoarea combinatie poate avea chiar un efect hranitor asupra pielii. Poti sa amesteci zaharul granulat cu miere si putina zeama de lamaie. Pune o lingura de zahar, o lingurita de miere si stoarce un pic de zeama dintr-o lamaie. Pasta rezultata o intinzi pe fata si freci usor. Clatesti si ai o fata curata, neteda si fina! Foloseste acest scrub exfoliant si pe corp, in special in zona coapselor si picioarelor. Vei simti diferenta!

Scrub din cafea

Daca bei cafea de obicei, cu atat mai mult te va incanta aceasta idee. Pentru acest tip de scrub poti sa folosesti cafea macinata sau poti sa utilizezi chiar zatul care iti ramane dupa ce pregatesti cafeaua de dimineata. Va fi un scrub care iti va stimula circulatia de la nivelul tenul. Din zatul de la cafea iei o lingura si daca e cazul mai adaugi putina apa sau ulei de masline. De preferinta nu mai mult de o lingurita. Sau pui o lingura de cafea macinata si uleiul de masline sau apa, doar o lingurita. Totul se amesteca, se curata fata cu acest scrub si apoi se clateste. Atentie la cafeaua imprastiata peste tot, mai ales la final cand trebuie curatata de pe fata. Este un scrub care se poate folosi cu usurinta pe tot corpul. Se mai poate combina cafeaua cu uleiul de masline si cu miere.

Scrub din ceai verde

Pe langa ceaiul verde, adaugi zahar si miere. Efectul anti-imbatranire oferit de acest tip de ceai este o bucurie pentru ten. Prepara un ceai verde concentrat, daca se poate direct din planta, evitand ceaiul la pliculete. Apoi pune o lingura din ceaiul pregatit intr-un castron mic si adauga zahar pana compozitia seamana cu o pasta. Sa nu fie nici prea apoasa, dar nici prea groasa. Adauga si o lingurita sau lingura de miere, in functie de consistenta dorita. Amesteci totul si aplici pe ten, freci si clatesti cu apa calda.

Doar iaurt

Pentru un ten revigorat si o senzatie de prospetime aplica pe tenul curat direct iaurt. Il poti lasa sa actioneze pe fata timp de 10-20 de minute.

| Noxed a răspuns:

Da am incercat big grin

| mayafashion29 a răspuns:

Nu,nu e prea dur. Dar trebuie lasat putin sa se omogenizeze! Alte exfoliante ar fi, zatu cu ulei de masline, sau mar cu miere! Sunt cele mai eficiente, folosite cu regularitate!

| azaleeaalina a răspuns:

Malaiul si zatul de cafea e foarte eficient.

| sorelsoso a răspuns:

Pentru maini poti folosi zahar brun si ulei de masline. Este cel mai bun scrub, folosit de cateva ori pe saptamana nu mai ai nevoie nici de crema de maini.

| ALE2000ALE a răspuns:

Si ulei-ul de masline folosit, singur, are efect...Dar cu regularitate!