Întrebare recomandată | ROZZ11 a întrebat:

Imi puteti da indicatii pentru accelerarea cresterii parului?big grin FUNDA:*

Răspuns Câştigător
| Venusgirl a răspuns:

1. evita spalarea excesiva a parului
2. piaptana-te cu o perie ce are buline pe dinti( ca sa faca masaj si sa nu sufere scalpul)
3 dimineata cind de pieptani fa putin masaj cu virful degetelor
4 cind speli capul cu sampon, fa masaj si atunci
5. cind storci parul, stoarce-l usor cu palmele ca si cum l-ai apasa (nu il stoarce ca si cum ai stoarce un prosop, parul e sensibil cind e ud)
6 nu te pieptana pina cind parul nu e uscat
7 nu il peptana de multe ori pe zi, e de ajuns de 2 ori
8. stringe parul cind te culci (daca nu vrei sa ai acnee pe fata)
9. capetele arse trebuie inlaturate
10 incearca sa nu-l arzi cu placa sau cu phoenul

11. sau cumpara un ulei de ricin din farmacie( acesta poti sa-l folosesti si pe sprincene, daca vrei sa creasca repede pentru a le schimba forma).

ricinul e un ulei minune pentru cresterea parului
12. consuma multe fructe
13 bea multa apa (daca bei multa apa parul va fi lung de invidiat, pielea
- hidratata, iar unghiile lungi si puternice)
14. dupa dus, lasa parul sa se usuce natural

tine minte. niciodata sa nu crezi ca parul va creste lung peste noapte. stiu ca parul creste pe luna cu 1 cm, respectind aceste reguli poate sa creasca cu 2, 3 cm sau mai mult

12 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu exista asa ceva.
Parul creste in jur de 1 mm pe zi, nu poti sa ii schimbi ritmul de crestere, poti doar sa il smulezi cu o masca de par facuta acasa.
Masca pe care o folosesc e de regenerale.Acestea sunt incredintele pe care le folosesc in masca :un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AHAAA

| DarkRevenge a răspuns:

Prinde parul in coada.

| Anonim340 a răspuns:

Spală des clăteste adica si sunt niște sprayuri bune date cu ele happy bafta happy

| NaomyTommy a răspuns:

Uleiul de ricin il intareste si sporeste la cresterea firului de par

| TiniS a răspuns:

Incearca sa il ti prins cat mai des

| Anda31 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin.Eu l-am incercat si e destul de bun.Il gasesti la orice plafar. Nu uita sa-ti hidratezi parul din cand in cand cu o masca, facuta de tine si mai taie-ti varfurile, sa accelerezi regenerarea lui.

| DtHiro a răspuns:

Desi pare greu de suportat si de crezut, spala-te mai rar gen 1 data la 5 zile pe cap

| Iulica123 a răspuns:

Sunt tot felul de tratamente care le poti aplica pe par pentru a creste happy si eu imi doresc mult :*
1. Daca ai timp seara inainte sa dormi iti poti masa scalpul.
2. Poti sa te dai cu petrol la radacina parului si sa il lasi sa actioneze 30-40 de minute happy
3. Daca ai varfurile ''roase'' ai face bine sa ti le tai deoarece ele incetineste cresterea parului big grin
4. evita spalarea excesiva a parului.
5.Si uleiul de ricin este bun happy am folosit si eu chiar am avut rezultate big grin
Multa bafta:* sper sa iti fi fost de ajutor :*

| meeperscreepers a răspuns:

Ai putea încerca metoda masajului. Timp de 7 zile, 5 minute pe zi, stai aplecat/ă cu capul în jos și masează-ți scalpul. Nu mai mult de 5 minute, nu mai puțin. Și nu depăși 7 zile, decât cu o săptămână pauză. Metoda aceasta stimulează creșterea părului. Eu sunt vopsită și am văzut rezultate prin ziua a 5-a. Merită încercat!

| Silvia01 a răspuns:

In primul rand daca ai varfurile tocite trebuie sa le tai daca le tunzi parul va creste mult mai repede deoarece acestea se rup mereu, nu trebuie sa tai mult 2-3 cm apoi iti faci masti din ulei de ricin ulei de mazline ou si exista samponuri cu argan urzica nu cele chimice eu am avut parul ars de la placa cand m-am tuns il aveam deasupra sanilor iar dupa un an mi-a ajuns la coate chiar aproape de fund pentru ca l-am tuns foarte putin la 2 luni

| D3niD3nisa a răspuns:

1. Cea mai simpla si mai la indemana metoda naturala pentru cresterea parului se gaseste chiar in bucataria ta. Este vorba despre otetul de mere, desi nu ne-am fi gandit niciodata ca acest ingredient pe care de obicei il folosim in salate va ajuta parul sa creasca mai repede.

Otetul este facut din merele fara samburi si nu este distilat, iar in acest fel mineralele si enzimele sunt pastrate si pot stimula cresterea parului.

2. Un alt ingredient minune care se gaseste in bucataria ta si de care nu stiai ca iti ajuta parul, este uleiul de masline. Chiar daca grecii il foloseau pentru a avea o piele hidratata si tonifiata, se pare ca noi il putem folosi pentru a grabi cresterea parului.

3. Poti de asemenea sa folosesti uleiul care se obtine din semintele de in. Uneori parul nu mai creste pentru exista cateva probleme in circulatia sangelui.

Pentru a trata astfel de probleme, aplica uleiul din semintele de in timp de 3 minute sau chiar mai mult pe toata suprafata scalpului si maseaza toata zona. Lasa-l apoi inca 30 de minute ca sa aiba timp sa se absoarba, iar apoi spala parul.

Sper ca te-am ajutat.

Fundita? big grin big grin.