| zuzuliana a întrebat:

Imi puteti recomanda niste exercitii eficiente? Am burta si as vrea s-o dau jos... Ma intereseaza exercitii pentru abodomenul superior si inferior. Dar si pentru posteriorbig grin

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Arunci jos, in fata ta, betele din 3 cutii de chibrituri.
Cu genunchiul tinut drept, le ridici una cate una.
Intre timp urmarest si cantarul! Efectul se va vedea dupa 10-15 zile, dar va fi ca o avalansa in scaderea greutatii! Opreste-te neaparat cand greutatea ti-a scazut cu 12-15% fata de cea actuala, dar treptat, in 6 zile, reducand cu cate o cutie fiecare a doua zi!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Buna metoda bula...cred ca ma duc sa cumpar chibriturile! vb serios...laughing

carla
| carla a răspuns:

Uita-te pe Youtube, sunt filmulete cu abdomene.

| MiKuTzZzA a răspuns:

Mergi la sala si sigur dai jos...acolo sunt aparate multe...si pentru abdomen superior si inferior...si pentru posterior... dar daca mergi trebuie sa te tii ceva timp (o luna, doua...cat vrei), iar dupa ce numai mergi sa incerci sa te mentii si sa mananci normal(3 mese pe zi si sa nu manci dupa ora 6)...si ar fi bine sa faci si tu acasa abdomene. Eu asa am facut si arat destul de bine.winking

| Adry a răspuns:

Este important modul in care privesti lucrurile.
Iti prezint 15 motive ca sa alergi, acum ramane la decizia ta ce vei face.

1. Alergarea este cea mai veche si simpla forma de miscare. Alergatul a aparut in momentul cand primul om a adoptat pozitia bipeda si a inceput sa se deplaseze mai repede decat prin simplul mers. Cu sute de mii de ani in urma, vanatorii de pe continentul african strabateau zilnic mai mult de 15 kilometri pe campiile din Africa de Est, in cautarea prazii. In Grecia Antica, alergarea a facut parte, inca de la inceput, dintre probele olimpice, iar la prima editie a Jocurilor Olimpice moderne (1896), maratonul a fost una dintre cele mai disputate probe. In toata lumea, alergarea este cea mai populara forma de mentinere a conditiei fizice.

2. Te face sa te simti mai bine zi de zi. Nu inseamna ca alergarea te va imuniza impotriva depresiei, bolilor de inima sau diabetului, insa iti ofera un grad de protectie impotriva acestor afectiuni. Si cel mai important: dupa un antrenament vei avea un tonus psihic mai bun, iar aceasta este o arma puternica impotriva bolilor.

3. Nu ai nevoie de un manual. Treaba e simpla: daca poti sa mergi, atunci poti sa si alergi. Iar daca poti sa alergi ceva mai mult, atunci un cros este urmatorul pas. Daca te ambitionezi putin, ai putea sa te gandesti la un semimaraton. Si peste un timp, chiar la un maraton. Sigur, exista siteuri, carti si reviste in care gasesti o multime de informatii utile. Insa peste toate acestea, ideea de baza e urmatoarea: alergarea este o activitate simpla!

4. Cea mai eficienta activitate fizica pentru scadere in greutate. Fara nicio indoiala. Orice specialist ai intreba, iti va spune ca daca vrei sa slabesti trebuie sa ataci pe doua planuri: alimentatie corecta si activitate fizica. Alergarea este "regina" activitatilor consumatoare de energie, iar avantajele sunt de partea ei: usor de facut si se poate practica oricand, oriunde si in orice anotimp.

5. Alergarea iti da energie. Pare a fi un paradox, insa nu este. E adevarat ca alergarea, ca orice alta activitate fizica este consumatoare de energie, insa vorbim de energia psihica. Orice alergator iti va spune ca dupa antrenament se va simti mai "energizat" decat daca ar fi stat acasa.

6. Alergarea te face dependent, dar intr-un sens pozitiv. Fiecare pasinat de alergare iti poate confirma acest lucru. Odata ce ai prins gustul alergarii, iti va fi greu sa te opresti. De asemenea, alergarea poate inlocui dependente nocive, cum ar fi fumatul, consumul de alcool si mancatul excesiv.

7. Alergarea e corecta cu tine. Distantele si cronometrul nu au cum sa te minta, iar la concursuri nu exista posibilitatea ca arbitrii sa fie partinitori, pe criterii nationale, rasiale, estetice etc. Intr-o lume atat de incurcata, ca cea in care traim, e linistitor sa stim ca mai exista si lucruri neinterpretabile.

8. Alergarea te intinereste. Sau cel putin te face sa arati mai tanar. Tonusul pe care ti-l da activitatea fizica constanta nu poate fi inlocuit cu nimic altceva. Mergi la oricare concurs de alergare si vei vedea oameni pe care daca i-ai intreba ce varsta au, iti vor spune un numar cu 5-10 ani mai mare decat estimarea ta.

9. Alergarea te invata sa fi disciplinat. Acest lucru te va ajuta pe toate planurile. Oamenii de succes sunt de obicei extrem de disciplinati. Chiar daca nu excelezi la acest capitol, incepe sa alergi si vei vedea cum te vei transforma intr-o persoana mult mai disciplinata si organizata.

10. Picioare mai frumoase. Mai ales in cazul doamnelor, antrenamentele de alergare au acest placut "efect secundar". Ca sa te convingi alearga la un maraton cu multi participanti si uita-te in jurul tau. O sa imi dai dreptate.

11. Alergarea este un antrenament eficient. In numai 20-30 de minute poti face un antrenament care sa iti puna la treaba toti muschii organismului, precum si sistemul cardio-pulmonar. Daca ai un program incarcat, alergarea este cea mai la indemana solutie.

12. Alergarea nu necesita echipament sofisticat. In afara de o pereche de pantofi de alergare, un tricou si un sort, restul sunt optionale. Poti sa iti alegi echipament la nivelul tau financiar, insa se gaseste pentru toate buzunarele. Informeaza-te inainte de a cumpara.

13. Alergarea te face sa dormi mai bine. Insomnia este o problema pe scara larga si cu urmari grave – productivitate scazuta, incidenta crescuta a accidentarilor si imbolnavirilor. Statisticile au aratat ca alergarea imbunatateste ciclul somn-veghe.

14. Alergarea te face mai inteligent. Cercetatorii japonezi au aratat ca dupa doar 12 saptamani de antrenamente, alergatorii si-au imbunatatit timpii de reactie si capacitatea de memorare. Mai mult decat atat, s-a constatat ca mamele care au alergat in timpul sarcinii au nascut copii mai inteligenti, decat cei ai femeilor sedentare.

15. Ultimul care trece linia de sosire, primeste cele mai multe aplauze. Si le merita, pentru ca el sau ea a alergat cel mai mult timp dintre toti. Mai spune-mi un alt sport in care chiar si cei mai slabi sportivi sa fie cel putin la fel de aclamati ca si campionii.

Sursa : http://www.blog.adry.ro

| georgianacas a răspuns:

Cumparati leg magic, daca ai celulita cumparati alifie supliform, puneti stalion si batete cu poloniku acolo unde ti-ai pus alifie cu stalin, matusa mea a facut si a functionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu dar cere rabdare. Freaca, in fiecare moment liber, burtica in sensul acelor de ceasornic si invers, imagineaza-ti cum se topestesi nu uita genoflexiunile. Toate acestea nu iti vor cauza dar rezultatul lor benefic se va vedea pe parcurs. Spor la treaba si persevera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand exercitiile Pilates.La mine a functionat.In 6 saptamani am dat jos 11 cm de pe talie... Ti le recomand din tot sufletul. Iar daca ai timp si de un pic de Tae Bo ar fi super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DIETA happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alearga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca e o revista acum pe piata, care are si un dvd legat, mai vezi si site-ul Florentina. Bafta! Apa 8-10 pah de apa zi, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este extrem de simplu.Nu manca paine, grasimi, zahar, paste, carne, oua, dulciuri absolut deloc. Exercitii fizice in mod zilnic si foarte mult sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abdomene si sa sari coarda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult sport

Răspuns utilizator avertizat
| alexa4321 a răspuns:

Pai pentru abdomenul superios, te intinzi pe jos, in pat, unde vrei tu...si te ridici in pozitie de 160 de grade adica.nu stai nici intinsa dar nici in fund cam 1 min in prima zi si maresti timpul cu zilele pana la cate minute crezi tu ca poti sta asa, IAR pentru cei inferiori...stai intinsa in pat si iti tii pur si simplu muschii incordati dar ai grija sai ii tii calumea pentru a avea rezultate, iarasi asa cat timp consideri tu ca rezisti...winking(primele dati cand vei face aceaste exercitii vei avea febra dar eu te sfatuiesc sa incerci sa le faci si daca ai febra.)

| simona47 a răspuns:

Exista pe CD execriciile Pilatus de asemenea eu personal am pe un CD un program (de 1 ora ) superb executat de doua araboaice. Oricum te sfatuiesc sa nu mergi la sala de forta pentru ca realizarile de aici sunt pe moment numai.