| anonim_4396 a întrebat:

Mi'am bagat pierce in buric de 3 zile, si nu la'm bagat la un salon...in cat timp mi se vindeca.si cu ce ar trebuie sa dau ca sa nu mi se infecteze sau sa nu mi se int ceva grav:s...plz

7 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Pai, si eu mi-am pus pierce in buric acum vreo 3-4 ani. Eu am fost la salon. Si acolo mi-au zis sa-mi iau crema Baneocin de la farmacie (nu-i scumpa, daca bine tin minte vreo 8-9 roni) si apa oxigenata cu betisoare cu vata (din alea pentru urechi).
Sa nu faci baie in vana numai dusuri si evita sa dai cu apa si sapun/gel de dus pe el. Vreo luna de 2 ori pe zi curata zona cu betisoare imbibate in apa oxigenata si apoi pune crema.
Complet ar trebui sa se vindece intre 1-3 luni happy Daca nu ti-l ingrijesti ti se poate infecta si o tot duci asa luni bune sad

| girl.interrupted a răspuns:

Cu Baneocin Crema sau Bepanthen - si eu mi l-am dat singura cand aveam 15 ani. Baneocin este o crema foarte buna. Circa

| Rebe a răspuns:

Si eu am. mi l-am facut cam de 2 luni.singura/pai dureaza cam vreo 3 luni pana sa se vindece la unii chiar si 12 luni din cate am citit eu.eu la inceput primele zile m-am dat cu tetraciclina, ma spalam cu sapun antibacterial[protex]de vreo 2 ori pe zi, apoi ma dadeam cu apa oxigenata si e ok.acum continui sa spal zona cu sapun. sper s anul patesti nimic, sa ti se agraveze sau ceva de genul.succes>big grin

| Rebe a răspuns:

- Poti foarte usor lua hepatita B, C sau HIV (SIDA) daca persoana care ti-a facut piercing-ul nu respecta regulile pentru sterilizare si dezinfectare...

- Trebuie curatat de doua ori pe zi pe toata perioada necesara.

- Spalati-va intotdeauna pe miini inainte de a efectua curatarea. Nu atingeti niciodata piercingurile nevindecate cu miinile nespalate.

- Indepartati toate secretiile uscate de pe bijuterie si din jurul ranii inmuind zona cu apa calduta si tamponind cu un tampon de vata curat si umed.

- Curatati cu grija piercingul si bijuteria folosind sapun antibacterian. Sapuniti usor timp de 60 de secunde, apoi rotiti bijuteria si in final clatiti foarte bine. Uscati interiorul piercingului din buric cu un tampon uscat de vata.

uite aici>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te faci cu : kanamicina de sulfat si apa oxigenata.Si in 2 saptamani se vindeca! :-)

| fuckininsomnia a răspuns:

Am si eu in limba si buza.Eu am luat antibiotice cateva zile, incearca si tu happy

| Liicika a răspuns:

Stai fara griji ca la fiecare in parte se vindeca diferit, care la 2 saptamini care in 3-4 zile, foloseshte diferite solutzii antibakterice, si totul o sa fie bine!