| PurityBecameBlasfemy a întrebat:

Mi-am dat pierce in buza si mi s-a infectat
ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| odorash a răspuns:

Ce poti face dupa

Vindecarea unui piercing in limba poate dura 4 - 6 saptamani, iar cel din buza 1 - 2 luni. Iata ce ar trebui sa faci in aceasta perioada:

Evita alcoolul, mancarurile picante, tari sau lipicioase;
Fara tutun;
Periaza dintii dupa fiecare masa si foloseste apa de gura;
Clateste-ti gura frecvent cu apa calduta si sarata;
Consuma alimente moi. Intreaba-ti dentistul daca poti lua vitamine pentru a grabi vindecarea;
Mergi la stomatolog daca crezi ca exista o problema sau ai intrebari.

Daca observi urmatoarele semne, mergi urgent la doctor:

O scurgere gabena sau verde din locul piercingului (una albicioasa sau limpede este normala);
Locul piercingului devine foarte rosu, se umfla sau devine foarte sensibil;
Apare un absces in locul piercingului;
Sangerarea dupa vindecare;
Febra.

14 răspunsuri:
| francesca89 a răspuns:

Lasa'l asa...te rog. poate ti se infecteaza toata fata

| francesca89 a răspuns:

N'o mai bagatzi pe asta in seama, ca nu e normala. uitati'va la restul intrebarilor pe care le'a pus, va dati seama ca e o cretina

| francesca89 a răspuns:

Cretina draga, daca as fi in locu' matii, te'as tine intr'o cusca.Astfel de specimene n'au ce cauta in societate,imi dau seama ca inca esti copila,si inca poti fi educata,iti trebuie doar o bataie zdravana de la tactu,sau sa fi trimisa la un centru de reeducare.a si inca ceva,eu nu ti'am spus sa te'mpusti,ar fi prea usor pentru tine, n'ai mai simti chinurile vietii, iti doresc sa traiesti pana la 100 de ani...

| Nymphetamine a răspuns:

Alta care si-a "dat" pierce cu bormasina?

| Nymphetamine a răspuns:

@francesca89: Nu-ti mai bate capu' cu ea aiurea ca nu merita si asa e cam batuta in cap.Garantat 100% ca nu are mai mult de 12 ani.Arata ca ai mai mult creier si nu o baga in seama.Las'o-n truda ei. happy

Răspuns utilizator avertizat
| TrixLove a răspuns:

Daca ti s-a infectat e din cauza ca ori nu ai folosit pierce medicinal ( pprobabil era de tinichea ) ori nu ai tratat gaura inca de cand ai facut-o. Trebuie sa scoti pierce-ul neaparat. Infectia o tratezi ori mergand la doctor, ori o dezinfectezi cu spirt ( te va ustura ) sau cu apa oxigenata sau cu rivanol. Apoi incearca sa pui un bandaj cu rivanol sau spirt pe rana. Daca ti se inchide nu e mare chestie ( iti mai faci tu altul ), dar ideea e ca daca nu tratezi repede, ai sanse sa ti se umfle, sa te doara de cateva ori mai tare si nu vrei sa stii cum e. multa bafta >big grin

| queerkulture a răspuns:

NU pune spirt.
Pune niste apa la fiert, o cana, si adauga UN SFERT de lingurita de sare (incearca daca ai neiodata). Spala-te cat mai des cu aia in locul infectat. Incearca sa nu scoti pierce-ul daca nu vrei sa ti se inchida gaura. Dupa ce te speli cu apa sarata calduta, unge-te cu crema cu vitamina e/ulei de masline daca ai. O aspirina, ceva cu ibuprofen nu strica. In doua, trei zile ar trebui sa se faca bine.
Data viitoare ia-ti pierce din otel inoxidabil, nu umbla la el cu mainile murdare si curata-l cat poti de des cu apa sarata.
P.S. s-ar putea sa vezi niste lichid alb inauntrul gaurii; este atat semnul unei infectii cat si semn ca se vindeca, deci stai cateva zile si spala-te cu solutia aia de minim 2 ori/zi i vezi ce iese.
Hai bafta.

| DeathIncarnate a răspuns:

Arunca-te in cap

| gheorgheasdasa a răspuns:

Nymp. c zici tu acolo e un lucru f greu...
Alle. ti-as raspunde printr-o intreb. Dc ti-ai pus pierce? c nevoie ai de o bucata de metal in buza? :-s

| Cristiana2011 a răspuns:

Du`te la doctor. straight face. Sau daca nu ai cum sa te duci. " Ia putina vata si pune spirt. :*. Acum nu stiu sigur dar o fata si-a facut gaura in limba si s`a infectat. :-s. S`a dus acasa a luat vata, a pus spirt si a 2a zi s`a dus la doctor happy! si i`a spus ca nu e nimic grav. Funda?

| bebyInocent a răspuns:

Du-te la medic sau la ceva care stie ce sa faca zic asa sa nu fie vreo infectie mai grava ca o colega de-a mea a facut asa si a facut semipareza. puneti spirt ca sa se dezinfecteze nu stiu sau d ai rachiu(palinca)ca poate iti trece si du-te la medik

| EFLFRORIN a răspuns:

Fugi la doctor.

| kiddoX a răspuns:

Am patit si eu, inca nu s-a vindecat complet dar am scapat de puroi. Spala foarte bine 2-3 zile la rand, apoi nu mai spala ci da doar cu spirt.De fiecare data cand dadeam pierceu' jos faceam puroi. Bafta :*