| sisi a întrebat:

Mi-e jena sincer si nu mai stiu ce sa fac. Ma spal, ma fac zilnic cu deodorant dar nu stiu cum bluza si chiar si geaca primeste un miros de transpiratie. Cum pot scoate acest miros de transpiratie din haine. Ca sincera sa fiu e adevarat ca bluza o spal cu masina de spalat, dar dupa ce se usuca se mai simte mirosul de transpiratie. Cum pot scoate acest miros?

14 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Incearca cu Dero Surf/aloye sa le lasi cateva ore la inmuiat inainte sa le speli, clateste rufele bine cu apa, si in ultima apa de clatire pui balsam de rufe Lenor.

| Fury a răspuns:

"Greg" nu te mai da destept cu formule de genul "mai desteptilor..." pentru ca te inseli. Transpiratia in mod normal nu are miros dar cand intra in contact cu bacteriile de pe suprafata pileii incepe sa miroasa urat. Deci de vina sunt bacteriile pentru ca normal transpiratia nu are miros.

prfml
| prfml a răspuns:

In primul rand ia problema de la radacina, consulta un medic in legatura cu transpiratia, mirosul urat de transpiratie indica existenta unor boli spun unii specialisti, toxine in corp. Este posibil ca nu mai anumite materiale sa pastreze mirosul, nu ai decat sa inlocuiesti acea bluza, etc. Poate ceilalti useri vor veni cu nume de detergent care da rezulate si pe care va trebui sa il schimbi. Poti incerca mai multe branduri pana il gasesti pe cel potrivit tie.

regis
| regis a răspuns:

Schimba detergentul.

regis
| regis a răspuns:

Transpiratia miroase urat oricat de sanatos ai fi. Daca nu stiati inca asta, mi-e mila de cei din jurul vostru. Faptul ca mirosul de transpiratie persista in haine si dupa spalare arata doar ca detergentul pe care il foloseste nu isi face treaba. Nici macar clatitorul nu are rolul de a elimina acest miros, este strict rolul detergentului.

| greg a răspuns:

Iti recomand anti-perspirante Nivea alb sau albastru. Daca nici ele nu te ajuta, iti trebuie un spray anti transpiratie ceva de la Avon sau alta firma, sau intreaba la farmacie poate gasesti ceva.

| friedaka a răspuns:

Medic homeopat bun. Acest tip de transpiratie e specific unui organism incarcat de toxine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori simti mirosul de deo stick si ai impresia ca e mirosul de transpiratie ori intr-adevar ar trebui sa vizitezi doctorul... dar pentru inceput ai putea schimba stick-ul sa vezi daca se intampla la fel.
Eu imi spal hainele cu Ariel de cand ma stiu si folosesc ca balsam - Cocolino, iar pentru rufele negre in loc de dero mai folosesc si Perwol negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune bluzele toate 1 ora la clor. Nu stiu, am vazut la mami dar incercati (chiar daca noi nu avem nevoie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu dar de vreo 4 ani...nu are nici o treaba detergentul in aceasta neplacere. M-am tot intrebat si eu pana acum daca se mai intampla cuiva asta. Se vede ca nu sunt singura, eu la cel mai mic efort deja ajung sa nu ma mai suport nici eu, dar altii...si ma schimb de foarte multe ori... dar sunt de acord cu friedaka cred ca toata treaba vine de la un organ suprasolicitat cu toxine.
Nu mai spun ca la calcat ce miros se degaja...la cele de bumbac se simte mai putin...nu-i asa? Consulta cel mai bine un doctor alopat sau homeopa. Nu cred ca conteaza, ei stiu mai bine ca noi...Bafta! Macar intr-o ameliorare.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc la fel dar incearca sa pui pe haine suc de lamaie amestecat cu bicarbonat si lasa-le putin, dupa acera baga-le la spalat.

Alte răspunsuri
| Miky85 a răspuns:

Si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pentru mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pentru ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sunt sigura va ajute si pe voi
http://www.okazii.ro/......irant.html