| anonim_4396 a întrebat:

Mibazon, pentru acnee, a folosit cineva? A dat rezultate bune? Mentionez ca am acneea pe obraji, maxilare si in barba. nu stiu ce fel de acnee e, cred ca severa. Eventual stie cineva o crema/ remediu pentru petele rosii care raman?

4 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Dacă ai acnee severă mergi neapărat la dermatolog.
Mibazonul nu e cine ştie ce,e recomandat să-l iei cu prescripţie medicală, că se foloseşte pentru uz veterinar, deci s-ar putea să-ţi provoace vreo reacţie alergică, sau nu, depinde.
Eu îţi recomand aşa:
săpun Borax (7-8 lei sau mai puţin), de la farmacie, e 100% natural şi bun pentru acnee. Deşi miroase cam urât, dar se duce mirosul repede.
Aknesol (10-12 lei) şi cremă de gălbenele (sunt mai multe tipuri, ia d'aia cicatrizantă).
Dimineaţa şi seara te speli cu săpunul ăla, apoi aplici crema de gălbenele. Aknesol aplici seara, după spălare şi laşi toată noaptea. Dimineaţa te speli, aplici crema şi tot aşa.
Într-o săptămână ai faţa curată.

mira
| mira a răspuns:

Totusi este vorba despre o alifie pentru uz veterinar.Nu o experimenta pe fata.Mergi la un medic dermatolog.

| Raiden a răspuns:

Eu am folosit. Nu costa in niciun caz 12 lei, e mult mai ieftin.
Pentru mine n-a dat rezultate, e drept ca nu l-am suportat decat cateva zile. Practic e imposibil de tinut un tratament cu Mibazon (nu e de mirare, pana la urma este pentru uz veterinar)... este o crema foarte, extrem de unsuroasa care este greu de indepartat prin simpla spalare cu apa calda si sapun (de fapt, eu nu descoperisem nicio metoda de a indeparta in mod efecient crema aia de pe fata.
Mna, probabil ca o sa ti-o cumperi si tu si o sa-mi dai dreptate: este o senzatie imposibila sa-ti simti tenul atat de incarcat cu acea crema... nu iti poti lipi obrazi de absolut nimic... si se poate folosi doar noaptea pentru ca ziua in niciun caz nu poti iesi din casa avand asa ceva pe fata. O sa-ti murdaresti multe fete de perna cu acel unguent.
Pe de alta parte, aveam o prietena care a inceput tratamentul odata cu mine (eu n-am suportat acel unguent decat cateva zile) si ea l-a tinut f mult timp... mai mult de 1 an. Si ea spune ca la ea chiar daduse rezultate, nu era o vindecare completa ci doar o amelioarere evidenta zice ea (am vazut-o de f putine ori fara fond de ten pe fata asa ca era destul de greu pentru mine sa-mi dau seama).
Cumpara-ti-o ca n-ai nimic de pierdut. Plus ca e f ieftina cum ziceam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am folosit si este bun dar poti sa iti cumperi de la farmacia naturista cu 7 lei crema antiacneica e in jur de 7 lei si are un ambalaj portocaliu, mibazonu e vreo 12.