| anonim_4396 a întrebat:

Pentru. fete sickAti purtat vreodata costum popular /national? si daca da, din ce zona foclorica a tarii, si daca se poate din ce elemente era format portul respectiv? multumesc frumos!

10 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Nu inteleg de ce ai pus acea emoticoana care vomita? Tu nu esti mandra de tara pe care o ai? Nu esti mandra ca esti romanca?! Nu iti inteleg atitudinea sincer. ai pus aceasta intrebare ca sa razi de fete si sa le pui intr o postura proasta? Da, am purtat cu mandrie un costum popular din Moldova, era format din ie, fota sau catrinta (fusta daca iti sunt straini termenii), basma/batic viu colorat, o bonditza de blana de iepure si o pereche de opincutze! Sa ai o seara placuta, si sper sa te amuze raspunsul meu!

| M.madallina a răspuns:

Nu am purtat niciodata

| amaadina a răspuns:

Da. Am purtat costm popular din Galsa [jud arad] si costum popular din banat big grin [am recitat poezii si am dansat pe muzica populara] tongue
Costumul din Galsa e format din: spatoi[ie]; zobon; 4 perechi poale, sortz sau carpa de inainte [in loc de shortz se poate purta si opreg].
Costumul popular din banat: ie, zobon, poale, si zapreg [iar in picioare opinci]
Sper ca intelegi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am purtat la scoala...la o activitate... straight face
era format din iie, fusta si fotahee hee
in fn nu a fost chiar asa de rau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ai pus fata aia de vomitat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da am purtat costum national din dobroge si costu national din partea moldovi...si mai am ocazia de a purta ca eu de la virsta de 6 ani am fost integrat intr-un ansamblu romanesc de dansurii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai de vandut costume populare? daca da da-mi si mie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da am purtat de multe ori.costumull este format din : catrinta, brau, poale, batic, camasa, bundita(vesta). acesta este in mare costumul national bucovinean

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pffff... ce chestie nu da era odata sa ma risc...si am fost salvata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da