| Aleeeeeeee a întrebat:

Port zilnic sutien cu burete, are ceva? Adica, am auzit multe cum ar fi ca iti opreste cresterea sanilor, e adevarat?

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu împiedică creștere, să nu dormi în schimb cu el noaptea.
Sutienul cu burete îmbracă sânul pentru a-l face mai voluminos.
Pa, pa.

| Adișa_9127 a răspuns:

Buna! Nu este adevarat sub nicio formawinking.Eu una am sani dar port si sutien cu burete ori cu push-up de cativa ani in coace.Nu ca as avea nevoie dar vreau sa aiba o forma mai rotuna zi de zi iar atunci cand folosesc sutiene cu push-up poar bluze mai decoltate ca sa ii ridicelaughing ma intelegi tuwinking.Eu am si vorbit cu doctora de familie despre acest lucru si mi-a spus ca nu afecteaze intr-un fel sau altul si vreau sa spun ca am inceput sa port sutien de pe la 13-14 aniwinkingiar acum nu am nici un fel de problema sanii mei sunt"ridicati" si chiar nu a afectat resterea lorwinking.Pa-pa:*.Si sper ca nu te-am ametit cu explicatiile melelaughing

| Muhteşem a răspuns:

Nu, sutienul nu impiedica dezvoltarea sanilor. Aceasta e determinata genetic si e controlata de hormonii sexuali. Insa daca e purtat continuu si pentru ca la unele persoane tesuturile sunt mai putin elastice decat la altele, sutienul poate determina o oarecare pierdere a tonusului sanilor. Deci poate sa-i slabeasca. Sanii capata in timp un aspect de sani lasati sau cazuti.
Ca sa eviti acest lucru e bine sa nu porti sutien decat atunci cand ai neaparata nevoie. Sunt foarte utile exercitiile fizice care angajeaza muschii pectorali: sporturile cu mingea (handbal, volei, basket, tenis), inotul, gimnastica, etc. Dar majoritatea sporturilor implica intr-un fel sau altul acesti muschi deci pana la urma orice sport e bun pentru a te dezvolta armonios.

| ella2o a răspuns:

Si eu port zilnic sutien cu burete. Nu are absolut nimic.winking Daca s-ar intampla ceva rau cu sanii, nu s-ar mai cumpara.

| kesha:D a răspuns:

Duamne unii/unele dintre voi chiar ma speriati. pana la urma la toate ni se lasa sanii asa ca hai sa nu exageram. pe la 50-60 ani nu prea cred ca axista femeie (fara operatii) care sa zica ca are sanii ca la 20-30 ani.asa ca calm down! draga liltiii majoritatea fetelor din ziua de azi poarta sutien de pe la 12-13 ani asa ca cred ca daca ar cauza chiar asa mari probleme sa`r fi descoperit pana acum si ar fi ceva oficial. oricum sutienul cu burete nu iti poate face asaa mult rau cum zic toti. e adevarat, sanii ti se vor lasa dar pe la batranete, nu la 20 de ani cum zic altii. asa ca marimea si cresterea sanilor difera de gena. am o prietena care acum are 30 ani si pe vremea ei iti dai seama ca nu se purta sutien pana pe la 17-18 ani. si mi-a spus ca sanii au inceput sa-i creasca pe la varsta de 11-12 ani si deja la 13 ani ii avea destul de mari pentru varsta ei, la vremea aia credea ca ii va avea imensi cand va fi mare. da dupa cativa ani(3-4) au incetat sa creasca, nu din cauza sutienului pentru ca nu purta.ci din cauza genei.deci draga aici e si chestia de noroc, de gena familiei talehappy.:*

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Depinde cati ani ai. Daca esti inca tanara si trebuie sa astepti sa iti creasca atunci cam exista o problema.findca sanul se obisnuieste sa fie sustinut de acei bureti si cand vor creste vor fii foarte lasati[ca si la babe]. Mama asa a facut si acum sunt foarte lasati.De aceea nu ma lasa pe mine sa port sutien cu burete.Si + ca prefer bustiere[e mai confortabil.chiar si la sport]

| MâţaD a răspuns:

Nuhappy

| ionutz0116 a răspuns:

Nu este adevarat.Sutienul cu burete se foloseste pentru a da o forma mai rotunda si mai fixa a sanilor. Daca nu ai burete si avara este frig se pot intari sfarcurile si ies in evidenta. Unor fete le plac acest lucru altora nu, se simt jenate.Vara ai putea sa nu mai porti cu burete, este foarte cald si te incalzeste buretele. Poti de altfel sa nu porti sutien deloc.Depinde de situatia in care te afli.

| deadea23 a răspuns:

Sutienele stranse iti afecteaza circulatia sangelui si asa ar putea aparea complicatii, altfel nu prea are cum. Intreaba medicul de familie!

| kiddu_1282 a răspuns:

Nu e adevarat. doar ca trebuie sa ii scoti sarma. bine. doar daca te deranjeaza.

| marynela_6230 a răspuns:

Scoate sarma aceea de la sutien pentru ca poti sa faci cancer la san

| Zome a răspuns:

Nu

| DownAnima a răspuns:

NU eu stiu de la sora mea ca daca porti sutien de mica sau de la o varsta frageda cand ajungi la maturitate ti se lasa sanii rau de tot ca la babele alea de 80 de ani si se fac urati si zbarciti (scuze da asta e adevarul)

| RedSounds a răspuns:

De fapt, nu e tocmai recomandat. intr-adevar efectele adverse nu se vad acum, dar dupa 7-8 ani o sa ai o sina de tren cu ecartamentul cat DEX-ul.